Гръбначни дефекти
Гръбначни дефекти: увреждания на прешлените, изграждащи гръбначния канал, които настъпват още през ембрионалния период на развитие.
Гръбначният стълб представлява изключителна важна структура за тялото, имаща отношение към стойката, стабилността и движението на тялото. Освен това в него е поместен гръбначният мозък, контролиращ редица жизненоважни функции на организма. Градивните елементи на гръбнака са гръбначните прешлени, които са организирани в четири групи, в зависимост от областта, в която се разполагат: цервикални или шийни (7), торакални или гръдни (12), лумбални или поясни (5), тазови (5 кръстцови и 4 опашни).
Образуването на гръбначния стълб по време на ембриогенезата е сложен и силно регулиран процес. Ако се наруши този процес може да настъпят различни аномалии в структурата на прешлените и гръбнака като цяло, като хемивертебре, блок прешлени, прешлени тип пеперуда, спина бифида и други. Тези увреждания могат да предизвикат притискане на гръбначния мозък, свързано с редица тежки функционални нарушения. Често прешленните аномалии са свързани и с бъбречни нарушения.
Гръбначни дефекти могат да настъпят в резултат на:
- генетични заболявания;
- хромозомни аномалии;
- синдроми - синдром на Даун, синдром на Нунан, синдром на Арског, синдром на Ярко-Левин (Jarcho-Levin) и други;
- въздействие на тератогенни вещества - бекломметазон дипропионат, 2-бензенсулфонамидо-5-терциобутил-1-тиа-3,4-диазол и други.
2-бензенсулфонамидо-5-терциобутил-1-тиа-3,4-диазол представлява химично съединение означавано още с наименованията дезаглибузол, глибузол, сулфамидотиодиазол, глибузолум (лат.). Поради доказаните му, посредством експериментални проучвания, вредни влияния върху плода, не бива да се използват препарати, в чийто състав влиза 2-бензенсулфонамидо-5-терциобутил-1-тиа-3,4-диазол. Сред наблюдаваните ефекти при мишки са цепнато небце, екзенцефалия, дефекти на гръбначните прешлени, забавен растеж на плода и други. Ефектите при човешкия ембрион не са напълно изяснени.
Коментари към Гръбначни дефекти