Галактоза в урината след консумация на мляко
Галактоза в урината след консумация на мляко нормално не се наблюдава. В много ниски количества само понякога нормално се установява в нея, кръвта и спермата.
Галактозата е част от млечната захар - лактозата, която се състои от галактоза и глюкоза и се приема от организма чрез мякото. Когато попадне в него лактозата с помощта на ензими се разпада до глюкоза и галактоза. Галактозата се абсорбира от чревния тракт, отнася се до черния дроб и се преработва от него в гликоген. Когато в организма тези ензими не са на лице или поради някакви причини не функционират нормално, галактозата не се преработва и се натрупва в него под формата на галактоза-1-фосфат - токсичен продукт, който го уврежда. При тази патология се наблюдава галактозурия - отделяне на галактоза с урината. Галактозата най-вече се натрупва в черния дроб, бъбреците и мозъка.
Нормално при доносени и недоносени бебета до 10-14 дневна възраст, се наблюдава физиологична галактозурия поради недоразвити, все още, органи и системи.
Установяването на галактоза в урината след консумация на мляко, става с помощта на хроматографски методи. При наличие на такава означава, че в организма съществуват патологични процеси или заболяването е вродено. Такова вродено заболяване, при което се наблюдава галактозурия е галактоземията.Тя се демонстрира с тежко увреждане на черния дроб /хепатит, жълтеница/, катаракта при новородените, умствена недоразвитост, подуване на корема, интоксикация, гастро-интестинални смущения.
При по-възрастните индивиди галактозурия се наблюдава при увреждане на черния дроб и невъзможност за нейната преработка - възпаления, тумори, дистрофия, опаразитяване, хормонални дисбаланси, отравяния, цироза, септицемии.
Коментари към Галактоза в урината след консумация на мляко