Вървене на пръсти
Вървенето на пръсти представлява състояние, при което човек ходи с пръстите на краката си, без да натоварва петата или друга част на стъпалото. Подобно ходене при малки деца, е често срещано и се приема за нормално поведение на детето. С напредване на възрастта вървежът се нормализира. Ако детето продължава да върви на пръсти до тригодишна възраст, то трябва да бъде изследвано от лекар и своевременно да се установи причината за това състояние.
Вървенето на пръсти е симптом при вродено късо сухожилие, намалена еластичност на мускулите, церебрална парализа, мускулна дистрофия на Дюшен, ранен признак на аутизъм, миопатия на Мийоши (Miyoshi myopathy), синдромa на Кантапутра-Горлин (Kantaputra-Gorlin syndrome), делта-сакрогликанопатия, миопатия на Нонака (Nonaka myopathy) и др.
Синдромът на Кантапутра-Горлин представлява рядко заболяване, при което се наблюдават множество аномалии на костите на крайниците.
Синдромът на Кантапутра-Горлин се описва със симптомите: вървене на пръсти, къс и подобен на лък радиус, къса улна, къса тибия, къса фибула, слети долни кости на краката, слети кости на китката и глезена.
Коментари към Вървене на пръсти