Възпаление на хориоидеята
Възпаление на хориоидеята представлява наличие на възпалителен процес на тънкия пигментиран съдов слой на окото, разположен между ретината и склерата. Най-често възпалението на хориоидеята е съчетано с възпалението на ретината, като се нарича хориоретинит.
Възпаление на хориоидеята може да се дължи на токсоплазмоза, цитомегаловирус, намален имунитет (СПИН), прием на имуносупресивни лекарства, сифилис, онхоцеркоза, херпесвирус, хистоплазмоза, херпес симплекс, саркоидоза, туберкулоза, болест на Бехчет (Behcet) и др.
Онхоцеркозата (Onchocerciasis) е известно още като речна слепота (River Blindness) е паразитно заболяване, срещащо се предимно в Африка, страните от Близкия изток и Южна Америка. Причинител на заболяването е нематод с името Onchocerca volvulus, а самото заболяване се дължи на ухапване от мухата от род Simulium. Характерно за заболяването са появата на повишено сълзоотделяне, фотофобия, загуба на зрението, петна по кожата, характерни съединително-тъканни възли (онхоцеркоми), еозинофилия, груба и набръчкана кожа, катаракта, зачервяване и сърбеж на очите, уртикаричен обрив, подуване на гениталните лимфни възли, оток по крайниците и тестисите, лихенифицирана кожа и др.
Коментари към Възпаление на хориоидеята