Вродени очни дефекти
Вродени очни дефекти: увреждания на очите, съпроводено със зрителни нарушения, частична или пълна загуба на зрение.
Вродени очни дефекти може да се наблюдават при някои заболявания като аномалия на Питър, наследствени дистрофии на ендотела или стромата, синдром на Фрейзър, вродена глаукома, мукополизахаридоза и други. Причина за вродени дефекти на очите може да бъде и въздействието на някои тератогенни агенти върху плода по време на бременността, като 6-аминоникотинамид, аминоптерин и други.
Аминоптерин е лекарствено вещество, използвано за химиотерапия при ракови заболявания. Приложен по време на бременност, аминоптеринът причинява редица увреждания на плода като нисък ръст, нарушено вкостяване на черепните кости, менингомиелоцеле, очни увреждания, лицев дисморфизъм (хипертелоризъм, широка челюст, микрогнатия, необичайна форма на ушната мида), цепнато небце, хидроцефалия, аномалии на крайниците (деформация на стъпалото, забавено вкостяване, хипопластични пръсти и нокти, ципи между пръстите), дефекти на невралната тръба, сърдечни малформации (тетралогия на Фалот), белодробна атрезия, камерни септални дефекти, агенезия на корпус калозум, недоразвит малък мозък, забавен растеж на плода и други.
Предполага се, че най-тежки са уврежданията при експозиция през първото тримесечие от бременността, като вероятността за поява и тежестта на симптомите зависят и от приложената доза.
Коментари към Вродени очни дефекти