Вродена цепка на устната
Вродена цепка на устната: представлява дефект, наличен още при раждането, включващ наличие на дефект или цепнатина на горната устна (заешка устна). Често състоянието е в съчетание с цепка на твърдото небце (вълча уста).
Вродена цепка на устната може да се наблюдава като самостоятелна вродена аномалия или да е в съчетание с други вродени дефекти, като част от симптомокомплекса на редица генетични заболявания и синдроми. Причина за цепната устна може да са различни условия и въздействия през бременността като радиационно облъчване, злоупотреба с алкохол, прием на наркотици, тератогенни вещества и лекарства (будезонид, амфетамини), дефицитни състояния, инфекции на майката и други.
Будезонид е лекарствен медикамент, използван за терапия на някои състояния и заболявания като астма, неинфекциозен ринит и болест на Крон. Причислява се към групата на кортикостероидните препарати и има доказан тератогенен ефект върху плода. Приложен по време на бременност може да провокира различни вродени увреждания и аномалии на плода, засягащи нервната система, бъбреците, сърдечно-съдовата система, половите органи и други. Възможните увреждания включват микроцефалия, дефекти на невралната тръба, деформирани крайници, малформации на ушите, цепната устна, хидроцефалия, гръбначни аномалии, атрезия на хранопровода, полидактилия, синдактилия и други.
Коментари към Вродена цепка на устната