Вродена деформация на ходилото
Вродена деформация на ходилото означава вроден дефект на костите на стъпалото, при което то има необичайна форма, като това от своя страна може да доведе до трайни увреждания. Нарича се още вродено криво стъпало или еквиноварус (кракът е завъртян навътре, а петата сочи нагоре). В някои случаи кракът е толкова силно деформиран, че изглежда обърнат наобратно. Деформацията може да засегне единия или и двата крака (50% от случаите), като по-често се засягат момчетата. Състоянието е безболезнено за детето, но се нужда е от лечение.
Вродена деформация на ходилото може да бъде резултат от неправилната позиция на бебето в матката, задръжка в развитието на талуса, прекаран вътрематочен детски паралич, комбинация на генетични фактори и фактори на околната среда, в комбинация със спина бифида, удебеляване и/или скъсяване на ахилесовото сухожилие, въздействие на тератогенните фактори по време на бременността (злоупотреба с никотин, алкохол, наркотици, излагане на радиационни лъчения, интоксикации), фамилна предразположеност, артрогрипоза, вродена миотонична дистрофия, първичен зародишен рефлекс (дефект в хрущялообразуването), вроден вертикален талус, синдром на Лоес-Дитц (Loeys-Dietz syndrome), синдром на Едуардс (Edwards syndrome), синдром на Елерс-Данлос (Ehlers-Danlos syndrome) и други.
Вродената вертикална талусна деформация (Vertical talus, congenital) представлява рядко вродено заболяване, характеризиращо се с вродена деформация на ходилото, плоскостъпие, недостатъчна сила на изтласкване на ходилото от земята, болезнени мазоли, скованост на ходилото. Точната причина за вертикалната талусна деформация не е известна, но някои от случаите са свързани с невромускулно заболяване или артрогрипоза, неврофиброматоза, спина бифида.
Коментари към Вродена деформация на ходилото