Внезапна остра болка в гърдите
Внезапната остра болка в гърдите представлява поява на кратка, остра и силна болка в гръдния кош.
Внезапната остра болка в гърдите се наблюдава при бременност, след прекомерно нахранване, състояние на безпокойство, остър коронарен синдром, жлъчни колики, аортна дисекация, костохондрит, инфаркт на миокарда, мускулно-скелетни болки, спазми на хранопровода, плеврит, перикардит, пневмония, белодробна емболия, пневмоторакс, синдром на прекордиалния улов (precordial catch syndrome), стрес, фрактури на ребрата, гастроезофагеална рефлуксна болест, разкъсване на хранопровода, хиатална херния, остър гастрит и др.
Синдромът на прекордиалния улов представлява безобидно състояние, характеризиращо се с болка в гърдите, която се засилва при дълбоко дишане и обикновено трае само от половин до три минути. Тя най-често се проявява при деца и тийнейджъри, рядко при възрастни. Болката в гърдите е локален процес, провокиран от дълбокото дишане и бързо изчезваща. Състоянието се наблюдава рядко, само понякога може да се демонстрира до няколко пъти на ден.
Синдромът на прекордиалния улов е известен още и като пристъп на Тексидор (Texidor's twinge). Симптомите при него са само два - внезапна остра болка в гърдите и повърхностно дишане.
Коментари към Внезапна остра болка в гърдите