Мания за чистота
Манията за чистота е състояние, при което човек изпитва непрекъснато желание за чистене и подреждане на различни предмети и повърхности. Това се повтаря многократно през деня, в дома и местата, на които се намира.
Манията за чистота би могла да се дължи на:
- Психични и поведенчески разстройства - обсесивно-компулсивно разстройство, ананкастно разстройство, мания да докосваш различни предмети, хипохондрия, мизофобия (страх от мръсотия), хермофобия (страх от инфекция).
По-чести причини за мания за чистота
Обсесивно-компулсивно разстройство
Обсесивно-компулсивното разстройство ( ОКР ) е психично заболяване, което причинява повтарящи се нежелани мисли или усещания (обсесии) или желание да се прави нещо отново и отново (компулсии). Някои хора могат да имат както мании, така и принуди.
Формите и симптомите на ОКР могат да се разделят в 4 категории:
- Проверка - Някои хора имат натрапчиви мисли и страхове, че ще навредят на другите или ще бъдат наранени. Прекомерният страх от отговорност за вреда може да доведе до компулсивна проверка на поведението - например многократно да се уверите, че сте изключили печката или ютията. Хората, засегнати от проверка на принудата, описват чувство на непълнота, освен ако не изпълняват определени ритуали или поведения.
- Чистота - някои хора изпитват изключителен страх да не бъдат замърсени с микроби, телесни течности или други вещества - включително абстрактни замърсители като зло или лош късмет. Именно страхът от замърсяване играе ключова роля при манията за чистене.
- Симетрия и подреденост - Често хората с ОКР изпитват необходимостта нещата да бъдат подредени по определен начин. Това желание често е породено от магическо мислене, според което, ако не подредят вещите си по определен начин, нещо ще им навреди. Често хората, обсебени от симетрията имат проблеми с изразяването на гняв по здравословен начин, което може да се дължи на лична история и травма.
- Неприемливи мисли и психически ритуали - Някои хора изпитват чести натрапчиви мисли за неща, които нарушават собственото им чувство за морал и доброта. Опитът за потискане на тези мисли може да доведе до още по-голямо безпокойство, което обикновено води до повече нежелани мисли.
Рискови фактори за развитие на ОКР
Около 2% от населението страда от обсесивно-компулсивно разстройство. То се среща по-често при жените, отколкото при мъжете, като обикновено симптомите се проявяват при тийнейджъри и млади хора.
Рисковите фактори включват:
- Членове на семейството, диагниостицирани с ОКР
- Мозъчна структура - Според проучвания при хората с ОКР има по-голяма свързаност и активност в части от мозъка, свързани с формирането на навици, и в части, които обработват емоциите - особено страха.
- Депресия, тревожност, тикове
- Преживяна травма
- История на физическо или сексуално насилие като дете
Лечение
- Психотерапия - Когнитивно-поведенческата терапия може да помогне за промяна в моделите на мислене. Във форма, наречена предотвратяване на експозиция и реакция, Вашият лекар ще Ви постави в ситуация, има за цел да създаде безпокойство или да предизвика принуда. Ще се научите да намалявате и след това да спрете мислите или действията си за ОКР.
- Релаксация - Методи като медитация, йога и масаж могат да помогнат при стресови симптоми на ОКР.
- Лекарства - Психиатричните лекарства, наречени селективни инхибитори на обратното поемане на серотонин, помагат на много хора да контролират маниите и принудите.
- Невромодулация
- TMS (транскраниална магнитна стимулация) - Устройството TMS е неинвазивно устройство, което се държи над главата, за да индуцира магнитното поле. Той е насочен към определена част от мозъка, която регулира симптомите на ОКР.
Ананкастно разстройство
Обсесивно-компулсивното разстройство на личността (ОКРЛ) или ананкастно разстройство е разстройство на личността, при което са характерни изключителен перфекционизъм, ред и изрядност. Хората с ОКРЛ също ще изпитват тежка нужда да наложат свои собствени стандарти на външната си среда.
Хората с ОКРЛ притежават следните характеристики:
- Трудно изразяват чувствата си.
- Изпитват трудности при формирането и поддържането на близки отношения с другите.
- Те са трудолюбиви, но манията им към съвършенството може да ги направи неефективни.
- Чувстват възмущение и гняв.
- Те често са изправени пред социална изолация.
- Често изпитват тревожност, която се появява при депресия.
ОКРЛ често се бърка с тревожно разстройство, наречено обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР). Те обаче не са еднакви.
Хората с ОКРЛ нямат представа, че има нещо нередно в начина, по който мислят или се държат. Те вярват, че начинът им на мислене и правене на нещата е единственият правилен начин и че всички останали грешат.
Кога да потърсите лекар?
Манията за чистота не е симптом, който е задължително свързан с психическо разстройство. При наличие на други специфични симптоми като натрапчиви негативни мисли, чувство за правда относно начина, по който трябва да се правят нещата и други, обърнете се към Вашия лекар.
Как да си помогнете сами?
Манията за чистота може да бъде породена от стрес или перфекционизъм. За да си помогнете сами отделете време за почивка и релаксация, например чрез йога или медитация.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Мания за чистота
Библиография
https://www.webmd.com/mental-health/obsessive-compulsive-disorder
https://www.healthline.com/health/mental-health/ocd-cleaning#treatment
https://www.healthline.com/health/obsessive-compulsive-personality-disorder
Коментари към Мания за чистота