Влошаване на състоянието при голяма надморска височина
Влошаване на състоянието при голяма надморска височина означава, че оплакванията на пациента се засилват, когато той се намира на височина над 2000 метра.
Влошаване на състоянието при голяма надморска височина се засилва особено при консумация на алкохол, успокоителни, дехидратация, при прекалено бързо изкачване, без да се даде възможност на организма да се приспособи. Реакциите на организма може да се изразяват в: умора или слабост, замаяност, виене на свят, безсъние, гадене, недостиг на въздух по време на натоварване, липса на апетит, изтръпване и мравучкане на крайниците, периферни отоци (подуване на ръцете, краката и лицето), кръвотечение от носа, социално изолиране, постоянен ускорен пулс, белодробен оток, мозъчен оток, трайно влошаване на мозъка (при по-продължително пребиваване на височина над 5000 метра). Особено силно се влошават симптомите на заболяването фамилна дизавтономия.
Фамилна дизавтономия (Familial dysautonomia) е вродено, прогресивно разстройство, което има следните особености: влошаване на състоянието при голяма надморска височина, епизоди с тежко повръщане, червени петна по кожата, сънна апнея, сколиоза, чести белодробни инфекции, нестабилна походка, нисък ръст, подпухнали ръце и крака, трудност при преглъщане, прекомерно изпотяване, колебания в телесната температура и кръвното налягане, слаб мускулен тонус, сухота в очите и липса на сълзи, кифоза, невъзможност за контрол над пикочния мехур, припадък и сърдечни аритмии, лошо наддаване на ръст и тегло, несъзнателно задържане на дишането, затруднена концентрация.
Коментари към Влошаване на състоянието при голяма надморска височина