Високо ниво на оксалат в урината
Високото ниво на оксалат в урината представлява установяване на завишени количества от посоченото вещество в проба урина. Той е признак за образуването на оксалатни камъни в пикочните пътища. Състоянието е известно като хипероксалурия или оксалоза. Оксалатът е отпаден продукт, който се отделя в черния дроб, при метаболизма на белтъчините в организма.
Високото ниво на оксалат в урината е признак при уролитиаза, първична хипероксалурия тип 1 и тип 2, ентерична хипероксалурия, хипероксалурия при диети, идиопатична хипероксалурия, бъбречна недостатъчност, оксалоза, педиатрична оксалоза, уролитиаза, чернодробно заболяване.
Първичната хипероксалурия тип 1 е рядко, наследствено, вродено метаболитно разстройство, характеризиращо се с откриването на прекомерни количества оксалат в урината и оксалатни депозити в бъбреците, което води до прогресираща бъбречна недостатъчност. Съществуват два подтипа на оксалоза, всеки с различен произход взависимост от наличния генетичен дефект. Състоянието се унаследява по автозомно-рецесивен път. Тип 1 е свързан с недостиг на чернодробен ензим, наречен аланин-глиоксилат аминотрансфераза. Тип 2 протича по-леко, отколкото тип 1 на заболяването.
Първичната хипероксалурия тип 1 се характеризира със следните клинични признаци: високо ниво на оксалат в урината, прогресираща калциевооксалатна уролитиаза, нефрокалциноза, прогресираща бъбречна недостатъчност, феномен на Рейно, интермитентно накуцване, проблеми на периферните кръвоносни съдове, артериална оклузия, акроцианоза, фрактури възникващи от минимални травми, оптична невропатия, високи нива на гликолова киселина в урината.
Коментари към Високо ниво на оксалат в урината