Високо ниво на галактоза в кръвта след консумацията на мляко
Високо ниво на галактоза в кръвта след консумация на мляко се наблюдава при хора страдащи от галактоземия (вродено заболяване свързано с невъзможността на огранизма да преработва галактозата) или от придобити патологии на тънки черва, черен дроб и други вътрешни заболявания, поради които в организма не се секретират или не се използват правилно ензимите, които участват в усвояването на галактозата. Три са важните ензими участващи в тези процеси - галактокиназа, галактоза-1-фосфоуридилтрансфераза (GALT) и UPD-GAL-4-епимераза. При тяхната липса или неправилна функция, галактозата се натрупва в организма и най-вече в черен дроб, бъбреци, мозък и причинява увреждания.
Галактозата попада в организма чрез млечната захар - лактозата, приета с млякото. Там лактозата се разпада до глюкоза и галактоза. От тук галактозата след абсорбция в чревния тракт стига до черния дроб и започва преработването й.
Причините, поради които тя да не може да се преработи са следните: чернодробни дистрофии, възпалителни процеси на черния дроб, туморни образования, заболявания на чревния тракт, хормонални смущения и др.
Високо ниво на галактозата в кръвта се установява чрез кръвен тест, при който се изследва нивото на ГАЛ-1-Р (галактоза-1-фосфат) - токсичен продукт получен при нейното преработване. Когато то е високо означава, че в организма има натрупана галактоза. Този кръвен тест се съпровожда и от уринен тест за установяване на галактоза в урината, а понякога се налагат и биохимични изследвания на кръвта като цяло.
Физиологично в един организъм може да се наблюдават изключително ниски концентрации на галактоза в урина, кръв и сперма. При децата до 10-14 дневна възраст отново физиологично се наблюдават галактозурия и повишението й в кръвта, поради още не зрели и не развити органи и системи при тях.
Жени със симптом галактозурия са с недоразвити, анормални яйчници и без възможност за забременяване.
Коментари към Високо ниво на галактоза в кръвта след консумацията на мляко