Високи нива на оксалат в урината
Високите нива на оксалат в урината представляват наличие на повишени концентрации на оксалат в урината. Оксалатът е продукт, отделен в черния дроб, при метаболизма на белтъчините. Високите му нива са признак за образуване на оксалатни камъни в пикочния тракт.
Високите нива на оксалат в урината са симптом при консумация на храни с високо съдържание на оксалати, бъбречна недостатъчност, заболявания на чревния тракт, чернодробна недостатъчност, отравяне с етилен гликол, хипероксалурия при диети, първична хипероксалурия тип 1 и тип 2, идиопатична хипероксалурия, уролитиаза, педиатрична оксалоза, дефицит на витамин B6, недостиг на калций и магнезий в организма.
Първичната хипероксалурия тип 2 се дължи на генетичен дефект, изразяващ се в недостиг на чернодробен ензим - D-глицерат дехидрогеназа. В резултат на това в урината и бъбреците се натрупват големи количества оксалати. Състоянието е наследствено, рядко, вродено метаболитно разстройство, което води до прогресираща бъбречна недостатъчност. Съществуват два подтипа на оксалоза - тип 1 и тип 2, определени от съответните генетични аномалии. Тип 2 е по-леката форма на болестта.
Признаците при първичната хипероксалурия тип 2 са: D-глицерат дехидрогеназен дефицит, високи нива на глицеринова киселина в урината, високи нива на оксалат в урината, калциево-оксалатна уролитиаза, камъни в бъбреците.
Коментари към Високи нива на оксалат в урината