Високи нива на гонадотропини
Високи нива на гонадотропини: повишена концентрация на гонадотропни хормони в организма.
Гонадотропините представляват хормони с белтъчна структура, които се синтезират от специални клетки в предния дял на хипофизата. Към гонадотропините при човека спадат фоликулостимулиращият хормон, лутеинизиращият хормон и човешкия хорион гонадотропин (синтезира от плацентата). Те участват в регулацията на растежа и половата функция.
Високи нива на гонадотропини могат да се наблюдават при дефицит на 17-20 десмолаза, хирургично отстраняване на половите жлези, недостатъчност на половите жлези, хипофизи тумори и други.
Дефицит на 17-20 десмолаза представлява генетично нарушение, форма на вродена надбъбречна хиперплазия, характеризиращо се със загуба на активността на ензима 17-20 десмолаза, който играе роля при синтеза на половите стероиди (естрогени и андрогени).
Признаците на дефицит на ензима 17-20 десмолаза може да включват хипергонадотропен хипогонадизъм, намалени нива на тестостерон, липса на вторични полови белези, уголемяване на гърдите при мъже, псевдохермафродитизъм, стерилитет, висок ръст, забавено костно съзряване, остеопороза, липса на менархе, липса на овулация, малка матка при жени и други.
Коментари към Високи нива на гонадотропини