Бъбречна агенезия
Бъбречната агенезия представлява вродено състояние, при което се наблюдава липса на бъбрек и кръвоснабдяването му, като на негово място се открива тъкан с мастна или фиброзна структура. Агенезията може да бъде унилатерална (едностранна) или билатерална (двустранна).
Бъбречна агенезия може да се наблюдава при: вродени аномалии на бъбреците и уретерите (уретерната подутина не достига метанефроса през ембрионалното развитие), вродени дефекти на пикочо-половата система, поради експозиция на майката на тератогенни агенти по време на бременността (нитрофурантоин).
Нитрофурантоинът е антибиотичен агент, който се използва най-често за инфекции на уринарния тракт. Той притежава доказано тератогенно действие. Тератоген се нарича всяко вещество, което може да предизвика вродени дефекти на плода. Проявата на тези дефекти зависи от етапа на бременността, на който се наблюдава експозиция, както и от нивото на експозиция.
Нитрофурантоинът може да предизвика следните вродени аномалии: бъбречна агенезия, атрезия (неразвитие, липса) на ануса, атрезия на ректума, стесняване на ректума и аналния отвор, атрезия на хранопровода, генитални аномалии, дефекти на очите, хидроцефалия.
Коментари към Бъбречна агенезия