Болки в корема близо до пъпа
Болките в корема близо до пъпа, носещи медицинския термин периумбиликални болки, могат да бъдат следствие на локална инфекция или на друго заболяване, което се манифестира с болков синдром, като може да се локализира в или около пъпа, интензитетът може да варира от силна, остра болка, до постоянна, тъпа болка. В тази статия се разглеждат най-честите причини, поради които може да изпитвате болки в корема близо до пъпа.
На какво може да се дължат болките в корема близо до пъпа?
Болките в корема близо до пъпа може да се дължат на:
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекция на пикочо-половия тракт, инфекции на органите в малкия таз и други пикочо-полови органи, кожна инфекция и др.
- Болести на органите на кръвообращението - аневризма на абдоминалната аорта
- Болести на храносмилателната система - запек, остър гастрит, пептична язва, гастроентерит, илеус, болест на Крон, остър апендицит, хернии, мезентериална исхемия, синдром на малдигестия и малабсорбция и др.
- Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза - остър панкреатит, камъни на жлъчния мехур с остър холецистит, жлъчнокаменна болест(холелитиаза) и др.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност
- Други - следоперативна болка
По-чести причини за болки в корема, близо до пъпа
Кожна инфекция
Болки в корема близо до пъпа могат да бъдат резултат от кожна инфекция от бактериален или гъбичен произход. Нараняването на кожата в областта на пъпа, усилено триене, натрупването на микроорганизми от потта могат да доведат до възпаление или инфектиране на засегнатия участък. Ако забележите ексудат, кръв или друга течност, изтичаща от пъпа, както и неприятна миризма, сърбеж или промяна на цвета на кожата, трябва да потърсите медицинска помощ. Лечението ще варира в зависимост от тежестта на засягане – от прилагане на локални кремове без рецепта до перорални антибиотици. За превенция на инфекциите следва областта на пъпа да се почиства и да се поддържа възможно най-суха.
Умбиликална херния
Хернията представлява пролабиране или излизане на тъкан, орган или част от орган през вроден или придобит дефект в мускулна или съединителнотъканна обвивка. Умбиликалната, нар. също пъпна херния, се среща в две основни форми – пъпна херния при малки деца(hernia umbilicalis infantum) и пъпна херния при възрастни(hernia umbilicalis adutorum). Пъпната херния при възрастни е предимно придобита, като предразположени към нея са болните с чернодробна цироза и асцит, жените на средна възраст с наднормено тегло и т.н. Симптомите, придружаващи пъпната херния, включват подуване, издутина около пъпа, болки в, около и близо до пъпа, която се усилва при повдигане, напрягане или изправяне, гадене, повръщане и т.н. Лечението на пъпната херния при възрастни е единствено и само оперативно. Повече за това какво представляват херниите може да прочетете в рубриката „Здравни проблеми“ на:
» Херния
Гастроентерит
Гатроентеритът представлява възпаление на стомашно-чревния тракт, включващо стомаха и тънкото черво, което може да бъде с бактериална, вирусна или паразитна етиология. Симптомите на гастроентерит включват диария, гадене, повръщане, изпотяване, болки в корема, включително и около пъпа, стомашни спазми и т.н. Гастроентеритът обикновено не изисква медицинско лечение, тъй като преминава успешно самостоятелно за няколко дни. Дехидратацията, която може да настъпи, е особено опасна при малки деца, възрастни пациенти и хора, страдащи от имунен дефицит. За това по какъв начин протича гастроентеритът, как се диагностицира и какво е лечението може да прочетете на:
» Диария и гастроентерит с предполагаем инфекциозен произход
Остър апенцидит
Острият апендицит представлява възпаление на апендикса, като в голяма част от случаите острият апендицит е причина за синдрома остър хирургичен корем, който включва редица симптоми като коремна болка, мускулен дефанс на коремната стена, положителен симптом на Блумберг за перитонеално дразнене и т.н. Острият апендицит се среща най-вече при млади хора между 20 и 35 години. Симптомите, които придружават острия апендицит, са болка в корема, която може да бъде с различна локализация, включително и около пъпа, в илео-цекалната област, в областта на стомаха и т.н., гадене, повръщане, повишена температура, обложен език, липса на дефекация и т.н. Обикновено лечението е оперативно. Повече за състоянието остър апендицит може да прочетете на:
Пептична язва
Пептичната язва представлява дефект, локализиращ се в стената на стомаха или дванедесетопръстника. Пептичната язва може да бъде резултат от продължителна употреба на нестероидни противовъзпалителни средства, инфекция с Helicobacter pylori, прием на алкохол, тютюнопушене и др. Ако страдате от пептична язва, може да почувствате пареща болка около пъпа, болка в областта на стомаха, а също и гадене, повръщане, загуба на апетит, оригване, метеоризъм и т.н. Обикновено лечението пептичната язва е на първо място медикаментозно – прием на инхибитори на протонната помпа, Н-2 блокери, калий-компетитивни киселинни блокери и др. Към оперативно лечение се пристъпва на последно място ако има налична перфорация на язвата. Повече за язвената болест може да прочетете на:
» Язва
Инфекция на пикочните пътища
Инфекциите на пикочо-половия тракт са един често срещан проблем, който се среща както при мъже, така и при жени, но се среща по-често при последните, поради значително по-късата уретра при жените. Предразполагащи фактори към развитието на инфекция на пикочните пътища са женския пол, промискуитетно поведение, диабет, уролитиаза, атрофия на вагиналната лигавица и т.н. Симптомите, които се наблюдават при инфекция на долните пикочни пътища, се свързват с дизурия, непродуктивни позиви за уриниране, болка в малкия таз и около пъпа, хематурия и т.н. За да се установи дали се касае за инфекция на пикочните пътища или друга патология на пикочо-половата система е необходимо да се вземе урокултура и при наличие на инфекциозен причинител да се пристъпи към антибиотично лечение.
Бременност
Бременността може да причини коремна болка, която може да бъде както нормална за този период, така и необичайна. Често срещана причина за болка в корема през втория триместър на бременността е преразтягането на т.нар. „кръгли връзки“, поради нарастващите размери на матката. Тази болка може да бъде около областта на пъпа или по хода на коремните флангове, да бъде остра или да се появява при смях, кашляне, изправяне или други резки движения. Обикновено преминава за няколко секунди, но ако продължава постоянно и придружена е от вагинално кървене незабавно потърсете Вашия акушер-гинеколог.
Диагностика и лечение
Ако болката в областта на пъпа е непостоянна и неповтаряща се във времето, то най-вероятно няма повод за притеснение. При продължителна и персистираща болка в корема близо до пъпа е необходимо да потърсите Вашия личен лекар. Някои състояния се установяват само с помощта на физикален преглед – като кожна инфекция, пъпна херния, а други се нуждаят от допълнителни изследвания като пълна кръвна картина, урокултура, ехография, компютърна томография. Лечението пряко зависи от първопричината, отговорна за появата на болки в корема близо до пъпа.
Изображения: freepik.com
Библиография
www.medicalnewstoday.com/articles/319931#indigestion
www.verywellhealth.com/belly-button-pain-causes-symptoms-and-treatment-5271653
www.healthline.com/health/belly-button-pain#treatments
www.buoyhealth.com/learn/pain-around-belly-button
Коментари към Болки в корема близо до пъпа