Болка в гръдната кост при натиск
› Какво представлява гръдната кост?
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Лечение
Въведение
Болка в гръдната кост при натиск представлява наличие на болезненост и дискомфорт в средната част на гърдите при прилагане на натиск. Болката може да се прояви при хора от всички възрасти и да има различен характер и интензитет в зависимост от подлежащата причина. Болка в гръдната кост, наречена още стернална болка, се свързва най-често с различни заболявания на мускулите и костите, разположени в близост до гръдната кост, както и проблеми свързани със самата гръдна кост.
Болка в гръдната кост при натиск може да бъде причинена от:
- Болести на опорно-двигателната система - фрактура на гръдната кост, фрактура на ключицата, артрит, остеопороза, остеомиелит, костохондрит, фибромиалгия, миозит.
- Фактори от външната среда - удари и травми в областта на гръдната кост.
- Болести на дихателната система - плеврит, плеврален излив.
- Болести на нервната система - неврит на интеркосталните нерви.
- Болести на съединителната тъкан - системен лупус еритематозус, ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит, склеродермия, нодозен полиартериит.
- Инфекциозни болести - варицела, херпес зостер.
- Злокачествени заболявания - белодробен карцином, мезотелиом на плеврата, тимом (карцином на тимуса), костни метастази.
Какво представлява гръдната кост?
Гръдната кост (Sternum) е разположена в средната част на гърдите и участва във формирането на предната част на гръдния кош. Основната й функция е свързана със защитата на жизненоважни органи като сърце, бял дроб и големите магистрални съдове (аорта, белодребна артерия). Гръдната кост представлява плоска кост, която е свързана с ребрата посредством хрущяли. Състои се от три основни части:
Освен че осигурява защита на органите в гръдния кош, гръдната кост е важна част от скелетната система, тъй като се явява място за прикрепване на редица мускули и лигаменти, които подпомагат дишането и движенията на горната част на тялото.
По-чести причини за възникване
Травма на гръдния кош
Травмата на гръдния кош е една от най-честите причини за наличие на болка в гръдната кост при натиск. Тя може да се дължи на различни механични наранявания като удар, падане, натъртване и др. Тези наранявания често водят до фрактури на гръдната кост, контузии или увреждания на околните тъкани - мускули, сухожилия, нерви, хрущяли, лигаменти. Травмите на гръдния кош често се представят клинично с остра болка в областта на гръдната кост, която се засилва при прилагане на натиск. Сред най-често срещаните травми, които водят до такива симптоми са:
- Фрактура на гръдната кост
- Фрактура на ребрата
- Фрактура на ключицата
Мускулна болка
Мускулните болки, познати още с медицинския термин миалгии, може да бъдат резултат от различни външни фактори или състояния на организма. Засягането на мускулите разположени в гръдната стена обикновено води до силни болки в областта на гръдната кост при опит за движение или прилагане на натиск. Прекомерната физическа активност и пренапрежение на мускулите предизвиква разкъсване на мускулните влакна, което води до чувство за дискомфорт и болка. Това се наблюдава особено при упражнения свързани с натоварване на горната част на тялото и ангажиращи гръдните мускули. Болка в гръдната кост при натиск може да възникне и вследствие на продължителни мускулни спазми, които се характеризират с внезапното свиване на мускулните влакна.
Костни заболявания
Усещането за болка в гръдната кост, предизвикано от костни заболявания, често е резултат от патологични процеси, засягащи структурата на самата кост. Остеопорозата, едно от най-честите костни заболявания, се характеризира с намаляване на костната плътност. Това води до повишен риск от костни фрактури и увреждане целостта на костите дори при минимални наранявания и травми. Остеопорозата засяга предимно жени след менопауза и възрастни хора. При засягане на гръдната кост или ребрата, остеопорозата може да доведе до хронична болка в гръдната кост, особено при по-силен натиск. Други заболявания на костите или ставите като остеомиелит (възпаление на костта), артрит или костни тумори, включително и метастази, могат да са причина за значителна болка в гръдната кост при натиск.
Възпалителни процеси
Стерналната болка може да бъде резултат от различни възпалителни заболявания, които засягат гръдната кост и други анатомични структури, разположени в близост до нея. Сред по-честите причини за остра и пробождаща болка в областта на гръдната кост е възпалението на интеркосталните нерви. Това са нерви, преминаващи между ребрата и отговарящи за инервация на гръдната стена. Друго възпалително заболяване, което води до болка в гръдната кост при натиск, е възпалението на плеврата, наречено още плеврит. Характерно за болката при плеврит, е че освен при натиск, тя се усилва и при процеси, включващи движение на гръдния кош - дълбоко дишане, кашлица и др. В по-редки случаи, болката в гръдната кост може да е резултат от възпаление на хрущяла, свързващ ребрата с гръдната кост (костохондрит) или други по-неспецифични инфекциозни заболявания, предизвикващи локализирана болка.
Симптоми
В зависимост от подлежащата причина и тежестта на състоянието, болката в гръдната кост може да има различен характер:
Болката при натиск в гръдната кост се характеризира с точна локализация, но при някои състояния може да се разпространи и към съседни области, включително към раменете, ръцете, гърба и др.
Кога да потърсите лекар?
Консултацията с лекар е препоръчителна, ако болката е силна, постоянна, не се повлиява от медикаменти и прогресира с времето. Важно е да наблюдавате за наличие на съпътстващи симптоми като зачервяване или подуване в областта на гръдната кост, поява на синини или рани, повишена чувствителност в околните тъкани. Потърсете лекарска помощ, ако усетите, че болката в гръдната кост възниква и без прилагане на натиск или в случай, че възникнат оплаквания като:
- Задух
- Втрисане
- Изпотяване
- Кашлица и хрипове
- Затруднено дишане
- Повишаване на температурата
- Стягане в гърдите
Лечение
Болката при натиск в гръдната кост се лекува в зависимост от подлежащата причина. В случаи, когато болката произлиза от претоварване на мускулите или преразтежение по време на тренировка, дискомфортът отминава от само себе си. Почивката и избягването на тежко физическо натоварване могат да помогнат за облекчаване на симптомите. При наличие на възпалителни процеси, нестероидни противовъзпалителни средства и кортикостероиди в ниски дози, могат да помогнат за облекчаване на болката и ограничаване на възпалението. Ако болката е свързана с по-сериозно състояния като фрактури и тежки наранявания, лечението може да изисква обездвижване, физиотерапия или хирургически интервенции. Важно е да се уточни причината за възникване на болка в гръдната кост при натиск, за да се назначи подходящ план за лечение и да се избегне развитие на бъдещи усложнения.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.healthline.com/health/sternum-pain#:~:text=Sternum%20pain%20can%20have%20many,sides%20of%20your%20rib%20cage.
https://www.physio-pedia.com/Sternal_Pain_-_Different_Causes
https://www.medicinenet.com/what_does_it_mean_when_your_sternum_hurts/article.htm
https://www.ribinjuryclinic.com/conditions/sternal-injury/
Коментари към Болка в гръдната кост при натиск