Болка в китката
Болка в китката: болезнено усещане в областта на китковата става. Тя е разположена между предмишницата и дланта. Състои се от 8 кости, разположени в две редици по 4. Китката има множество функции и се използва непрекъснато, поради което е предразположена към чести проблеми. Тя взима участие в основни движения и болката в нея може да попречи на ежедневните дейности.
Симптоми
Болката в китката варира в зависимост от причината, която я причинява. Тя може да се прояви като усещане за изтръпване, усещане за парене, тъпа или остра болка. Може да бъде постоянна или да се появи при опит за извършване на действие в ставата. Често се придружава и от други признаци, като:
- подути пръсти;
- синини;
- трудност при свиване на юмрук или захващане на предмети;
- скованост;
- зачервяване и затопляне около китката.
Ако болката в китката протича със зачервяване, затопляне и висока температура е необходимо да потърсите лекарска помощ, тъй като причината може да е инфекциозен артрит (което е сериозно заболяване).
В зависимост от причината симптомите може да са леки или да се влошават с течение на времето.
Отначало болката в китката може да се появи само по време на определени дейности. След като състоянието се влоши, болка може да се появи дори в покой. Изтръпването може да прогресира до степен, когато човек не може да почувства студ или топлина и може да изпусне захванати предмети.
Рискови фактори
Болката в китката може да засегне всеки - независимо дали води заседнал активен или много активен начин на живот. Рискът може да се увеличи при:
- спортно участие - контузиите на китката са често срещани в много спортове (бокс, боулинг, голф, гимнастика, тенис и други).
- повтаряща се работа - всяка дейност, която се изпълнява с ръце (дори плетене или подстригване на коса), може да доведе до болка в китката, ако се извършва прекалено често, без необходимата почивка и ръцете се натоварват прекомерно.
- определени заболявания или състояния - бременност, диабет, затлъстяване, ревматоиден артрит и подагра могат да увеличат риска от развитие на синдром на карпалния тунел.
Болката в китката може да се дължи на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - нараняване в областта на китката, навяхване, счупване на кост, участваща във формирането на ставата, фрактура на Колес (Colles).
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан – артирт (остеоартирт, ревматоиден артрит), ганглион, контрактура на Дюпютрен (Dupuytren's contracture), болест на Киенбок (Kienbock's disease), подагра, тендинит, бурсит.
- Болести на нервната система - синдром на карпалния тунел.
- Бременност, раждане и послеродов период – бременност.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – проблеми с щитовидната жлеза.
- Други – затлъстяване, заседнал начин на живот, извършване на повтарящи се движения (работа на компютър, шиене, рисуване).
По-чести причини за болка в китката
Контузии
Травмата на китката е сред най-честите причини за болка в китката. Нараняванията могат да включват: падане, удар, навяхвания, фрактури, тендинит. Появата на оток и синини са чести признаци при нараняване.
Синдром на карпалния тунел
Това състояние се причинява от компресия или прищипване на медианния нерв, преминаващ през китката на ръката. То може да се прояви едностранно или двустранно. Синдромът на карпалния тунел се характеризира с болка, изтръпване и слабост на ръката и то в близост до палеца. Често причина за притискането на нерва е оток. Подуването може да настъпи в резултат на: чести повтарящи се движения, спортни травми, бременност, наднормено тегло, захарен диабет и други.
Състоянието е свързано и с повтаряща се работа, която включва повдигане, писане или използване на оборудване, което вибрира в ръката.
Още за състоянието в: "Синдром на карпалния канал МКБ G56.0".
Подагра
Подаграта е заболяване, което се причинява от натрупването на кристали пикочна киселина в ставите. Това води до болка и подуване. Най-често засегнати са китките, коленете, глезените и стъпалата.
Повече за състоянието ще откриете в: "Подагра МКБ M10".
Артрит
Болката в китката може да е резултат и от възпаление на ставите – артрит. Състоянието се придружава от подуване и скованост в засегнатата област. Причините за артрит са много, включително нормално износване на ставите, стареене и преумора на ръцете. Най-честите видове артрит са: ревматоиден (автоимунно заболяване, при което здравите тъкани се увреждат от имунната система на организма) и остеоартрит (дегенеративно ставно заболяване).
Остеоартритът причинява възпаление на ставите и се появява, когато хрущялът се износва. Състоянието може да засегне множество стави, включително китката. Остеоартритът на китката има тенденция да се среща най-често при хора на средна или напреднала възраст и при тези с фамилна анамнеза за състоянието.
Допълнителна информация за състоянието може да прочетете в: "Артрит, неуточнен МКБ M13.9".
Кога да посетите лекар?
Не всяка болка в китката изисква посещение при лекар. Леките наранявания и навяхвания, обикновено преминават в рамките на няколко дни с необходимата почивка, студени компреси и обезболяващи без лекарско предписание.
Но ако болката е придружена от подуване и продължава или се влошава след няколко дни е необходимо да потърсите медицинска помощ. Забавянето на диагнозата и лечението може да доведе до влошаване на състоянието и намален обхват на движения.
- Важно е да посетите лекар, ако:
- Болката пречи на ежедневните ви дейности;
- Усещате изтръпване, което се влошава или не усещате пръстите си;
- Невъзможно е да извършвате прости движения с ръката;
- Усещате слабост и невъзможност за захващане на предмети.
Лечение
Лечението на болката в китката зависи от причината за появата й. Най-често се препоръчва:
- домашно лечение – почивка на ръката, обезболяващи и студени компреси при възпаление;
- шини – в някои случаи поставянето на шина на китката може да помогне, тъй като предотвратява определени движения на китката и осигурява необходимата поддръжка;
- упражнения – извършването на определени упражнения за разтягане също може да се окаже ефективно. В тези случаи е необходимо да се обърнете към физиотерапевт;
- хирургична намеса.
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/wrist-pain/symptoms-causes/syc-20366213
https://www.medicalnewstoday.com/articles/312070
https://medlineplus.gov/ency/article/003175.htm
Коментари към Болка в китката