Болка в задната част на крака влошаваща се при седене

Болка в задната част на крака влошаваща се при седене: болезнено усещане в задната част на крака, което варира от леко до тежко, но се проявява по-силно при седене. Болката може да бъде също така остра или хронична.
Острата седалищна болка се появява внезапно и обикновено се лекува в рамките на няколко дни до седмици. Тежестта й се отнася пряко до размера на нараняването на тъканите. Източникът на болка може да бъде в гръбначните прешлени, нервите или мускулите и връзките.
Хроничната седалищна болка продължава повече от 3 месеца и нейният източник трудно може да се определи. Хроничната болка може да се усеща през цялото време или да се влошава при определени дейности. Допринасящите фактори могат да включват увреждане на нервите, белези на тъканите, артрит.
Симптоми
Типичните признаци при този проблем започват от долната част на гърба, седалището и задната част на краката. Най-често е засегнат единия крайник. Болезненото усещане преминава от долната част на гърба по задната част на крака и може да достигне до прасеца и стъпалото. Обикновено по-силно е изразена болката в задната част на крака, отколкото в гърба. Усещанията могат да наподобяват изтръпване, убождане, парене.
В позиция на седене болката обикновено е най-силна, поради тежестта, която се оказва върху междупрешлените дискове. Дейности като навеждане, въртене могат също да влошат болката, докато лежането обикновено носи облекчение. При ходене и бягане болката също е по-слабо изразена в сравнение със седене или продължително изправено положение.
Болката в задната част на крака влошаваща се при седене може да се дължи на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – спортна травма, падане, разкъсване на мускулни влакна или връзки, фрактура.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан – писиформис синдром, спинална стеноза, остеоартрит, спондилолистеза, дискова херния, ишиас.
Най-честата причина за болка в задната част на крака влошаваща се при седене
Ишиас
Болка, която се излъчва по протежението на седалищния нерв. Той се разклонява от долната част на гърба през бедрата и задните части, надолу към всеки крак. Обикновено ишиасът се проявява едностранно (засегнат е само единия крайник).
Най-често причина за появата му е дискова херния, костно разрастване на гръбначния стълб или стесняване на гръбначния канал (спинална стеноза), които притискат част от нерва. Това причинява възпаление, болка и често изтръпване и парене на засегнатия крак.
Въпреки че болката, свързана с ишиас, може да бъде силна, повечето случаи отшумяват след няколко седмици.
Допълнителна информация за състоянието може да намерите в: "Ишиас МКБ M54.3".
Диагностика и лечение
Необходимо е в най-кратък срок да потърсите медицинска помощ при усещането на болка в задната част на крака, която се влошава при седене. След подробна анамнеза и физикален преглед ще бъде необходимо и извършването на допълнителни изследвания (рентгенография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, проверка на мускулната сила и рефлексите), за да се постави точна диагноза.
Лечението най-често включва:
- грижа у дома - продължителна почивка; топли и студени компреси; масаж; обезболяващи; леко раздвижване.
- медикаментозно лечение – нестероидни противовъзпалителни средства, мускулни релаксанти, стероиди; физикална терапия; хирургична намеса.
Превенция
- добра стойка по време на седене, стоене, движение и сън;
- избягване на продължителното седене;
- редовни упражнения за разтягане;
- здравословно хранене;
- поддържане на здравословно тегло;
- избягване на стреса;
- отказ от тютюнопушене.
Библиография
https://mayfieldclinic.com/pe-sciatica.htm
Коментари към Болка в задната част на крака влошаваща се при седене