Болка в горната част на бедрото

Болка в горната част на бедрото: дискомфортът в горната част на бедрото, като болка, парене или изтръпване, може да бъде често срещан проблем. Въпреки че в повечето случаи няма повод за притеснение, понякога болката в горната част на бедрото може да бъде симптом на по-сериозно основно състояние. Понякога болката в горната част на бедрото може да бъде трудна за диагностициране, тъй като в тази област има множество мускули, сухожилия и връзки.
Ако болката се появи внезапно и не реагира на обичайното лечение, като почивка, топли и студени компреси, тогава е време да потърсите медицинска помощ.
Болката в бедрата може да варира от лека до внезапно, остро усещане за пробождане. Тя може да се придружава и от други признаци, включително:
- сърбеж;
- изтръпване;
- затруднено ходене;
- скованост;
- изгарящо усещане.
Рискови фактори
Като рискови фактори за появата на болка в горната част на бедрото могат да се отнесат:
- повтарящи се упражнения (бягане);
- наднормено тегло и затлъстяване;
- лоша циркулация на кръвта;
- диабет;
- бременност.
Болката в горната част на бедрото може да се дължи на:
- Болести на нервната система – парестетична мералгия, диабетна невропатия, периферна невропатия.
- Болести на органите на кръвообращението – кръвен съсирек, дълбока венозна тромбоза.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан – бурсит на големия трохантер, синдром на илиотибиалния тракт, спинална стеноза, ишиас.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – мускулно разтягане, травми (удар, падане).
- Други – заседнал начин на живот, болка излъчваща се от друго място, пренатоварване.
По-чести причини за болка в горната част на бедрото
Наранявания
Поради големия брой мускули, сухожилия и връзки в горната част на бедрото, болката в тази област често се дължи на травматични увреждания. Най-често това са разтягане или разкъсване на сухожилия и мускулни влакна. Симптомите, които се проявяват, включват: внезапна болка (обикновено след падане или интензивна тренировка), подуване, затруднено движение.
Пренатоварване
Болката в горната част на бедрото в този случай възниква при продължителна физическа работа или тренировка, както и при неправилна загрявка преди това. Болката може да се засилва с времето и да се прояви и дори по време на почивка. Обикновено при пренатоварване са засегнати и двете бедра.
Заседнал начин на живот
Липсата на физическа активност и прекарването на дълъг период от време в седене, ежедневно, може да доведе до увреждане на мускулите, причинявайки хронична болка.
Седенето за дълги периоди може да окаже натиск върху ставите и мускулите, особено на бедрата. Липсата на активност може също да доведе до отслабване на мускулите, което задейства широко разпространената мускулна болка.
Периферна невропатия
Състоянието се характеризира с болка в резултат на увреждане на периферните нерви. Много често причината за това е заболяването захарен диабет, тъй като високите нива на кръвна захар водят до увреждане на нервите. Хората с този проблем съобщават за необичайни усещания в бедрото, наподобяващи парене, изтръпване, убождане или пробождаща болка.
Парестетична мералгия
Състояние причинено от притискането на бедрения кожен нерв. Проявява се с признаци на пареща болка и изтръпване във външната горна част на бедрото. Обикновено се проявява едностранно. Чести причини за появата на парестетична мералгия са: тесни дрехи, наднормено тегло, бременност, хипотиреоидизъм и други.
Още за състоянието може да прочетете в: "Парестетична мералгия МКБ G57.1".
Диагностика и лечение
Поставянето на диагноза при болка в горната част на бедрото е трудна задача. Най-често това започва с преглед и анамнеза за скорошни наранявания. След това обикновено се преминава към редица изследвания:
- ядрено-магнитен резонанс, компютърна томография;
- рентгенография;
- ехография за наличие на кръвни съсиреци;
- електромиография.
Лечението на болката в горната част на бедрото зависи от основното медицинско състояние. Безобидните състояния могат да се лекуват у дома с много почивка, болкоуспокояващи, топли и студени компреси, повдигане на крака и масажи. Съществуват обаче и други форми на лечение. Те включват физикална терапия, хирургия, лекарства, отпускани по лекарско предписание, разредители на кръвта, акупунктура, масаж и хиропрактически разтвори.
Какви усложнения могат да настъпят при болка в горната част на бедрото?
Ако болката в горната част на бедрото не се лекува, тя може да се излъчва към други области в тялото, което води до хронична болка. Най-честото усложнение е кръвен съсирек в горната част на бедрото, който може да се откъсне и да запуши артерия. Това се нарича емболия и може да бъде фатално.
Превенция
Най-добрият начин да се предпазите от болка в горната част на бедрото е:
- поддържане на здравословно тегло;
- загряване преди физическо натоварване;
- умерена физическа активност;
- контрол на заболяванията като захарен диабет.
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321001
https://www.gurumd.net/what-can-cause-upper-thigh-pain/
https://www.healthline.com/health/pain-in-upper-thigh
Коментари към Болка в горната част на бедрото