Ацетабуларна дисплазия
Ацетабуларна дисплазия е състояние, определено като недостатъчно или неправилно развитие на ацетабулума. Състоянието най-често е свързано с аномалии на тазобедрената става при раждането (вродено) или придобито в резултат на инфекция (Лег-Калве-Пертес заболяване-Legg-Calve-Perthes disease).
Ацетабуларна дисплазия може да се дължи на вродени или придобити заболявания и състояния, като коксартроза, синдром на Дигв-Мелхиор-Клаусен (Dyggve-Melchior-Clausen), Лег-Калве-Пертес заболяване (Legg-Calve-Perthes disease), спондилометафизална дисплазия (spondylometaphyseal dysplasia), фиброхондрогенеза (fibrochondrogenesis), вродена дисплазия на ацетабулума, седалищно раждане на бебето, неправилно повиване на бебето в миналото, вродена неправилна форма на матката, неправилно положение на бебето в матката, фрактури, хронични заболявания и травми.
Фиброхондрогенеза (Fibrochondrogenesis) е рядко заболяване, при което се наблюдават главно деформации на костите: нисък ръст, широка предна фонтанела, екзофталм, недоразвити уши, нос, врат, уста, пръсти, плоски прешлени, задебелявания в краищата на ребрата, скъсяване на костите (ризомелия), кости с форма на гира, аномалии на метафизите, недоразвит таз и др. Заболяването се унаследява по автозомно-рецесивен начин. Спондилометафизална дисплазия (Spondylometaphyseal dysplasia) е рядко генетично заболяване, което се характеризира с намалена калцификация на гръбначния стълб, в резултат на което индивидът остава с нисък ръст.
Коментари към Ацетабуларна дисплазия