Ахлорхидрия
Ахлорхидрията е медицински термин, с който се описва липсата на солна киселина в стомашния сок. Това може да доведе до дискомфорт в коремната област, диария, запек.
Стомашният сок е храносмилателна безцветна течност с антибактериално действие, която се образува от стомашните жлези на лигавичния слой на стомаха. Има силно кисела реакция с pH от 1 до 2. За едно денонощие стомахът отделя около 2-3 литра стомашен сок. Стомашният сок съдържа солна киселина, органични съединения и неорганични соли.
Ахлорхидрията може да се дължи на забавяне на базалния метаболизъм, злокачествена анемия, използване на антиацидни средства намаляващи продукцията на стомашната киселина, муколипидоза, хеликобактерна инфекция, рак на стомаха, лъчетерапия, поставяне на байпас на стомаха, пелагра, недостиг на йод, мукополизахаридоза, хипертрофичен гастрит, автоимунни заболявания и други.
Випомите (Vipoma) представляват тумори на ендокринната част на панкреаса и произхождат от D1 клетките на Лангерхансовите острови. Туморите синтезират вазокативен интестинален пептид (VIP), който предизвиква секреторна диария (резултат на силно стимулиране на аденилатциклазата), потиска стомашната секреция и води до ахлорхидрия. Клиничната картина протича с водниста диария, болки в корема, хипокалемия, зачервяване на лицето, уртикариални обриви, хипотония, обезводняване, хипергликемия, хиперкалцемия, тахикардия, метаболитна ацидоза.
Коментари към Ахлорхидрия