Атрофия на кожата на ръцете
Атрофия на кожата на ръцете е състояние, при което горните слоеве на кожата в областта на ръцете, изтъняват, вследствие на което тя става по-крехка, тънка и суха, податлива на лесно нараняване и инфектиране и трудно поддаваща се на лечение. Кръвоносните съдове, костите и мазнините могат да станат по-изразени и видими.
Атрофия на кожата на ръцете може да се дължи на разнообразни причини, като естествени процеси на стареене, хромозомни аномалии, системно прилагане на локални кортикостероиди върху кожата (стероидна атрофия), гъбична инфекция, аплазия кутис конгенита, ксеродерма пигментозум, синдром на Бърбър (Barber), склеродермия, излагане на тетрахлороетилен, артрогрипоза, артериит на Такаясу (Takayasu), дискератозис конгенита, дерматомиозит, синдром на Hallermann-Streiff, заболяване на Weber-Christian, синдром на Елерс-Данлос (Ehlers-Danlos), мандибулоакрална дисплазия с тип А липодистрофия и други.
Мандибулоакрална дисплазия с тип А липодистрофия е заболяване, което се среща изключително рядко и представлява вродено състояние, при което се наблюдават множество костни аномалии, състарен външен вид и анормално разпределение на подкожната мастна тъкан.
Коментари към Атрофия на кожата на ръцете