Атрофия на зрителния нерв с късна проява
Атрофия на зрителния нерв (нервус оптикус) с късна проява представлява намаляване размерите на n. opticus поради недобро изхранване, като тя се проявява в по-късен етап от заболяването.
Атрофия на зрителния нерв (нервус оптикус) с късна проява може да се наблюдава при: неврит на зрителния нерв, тумори, глиом, менингиом, аденом на хипофизата, краниофарингиом, травми, компресия на зрителния нерв, недостиг на фолиева киселина, на тиамин, множествена склероза, глаукома, пигментозен ретинит, краниосиностоза, заболявания на централната нервна система, мозъчен инсулт, хориоидит, повишено вътречерепно налягане, токсична невропатия, мукополизахаридоза, вродена аневризма на Лебер, неонатална глицинова енцефалопатия, некетомична хиперглицинемия и други.
Некетомична хиперглицинемия е рядко проявяващо се нарушение в метаболизма на аминокиселините глицин и пролин. В резултат на това се наблюдават следните признаци: атрофия на нервус оптикус с късна проява, спастична диплегия с късна проява, спазми, припадъци, неволеви мускулни съкращения, апнея, умствено изоставане, конвулсии, недохранване, повръщане, намален мускулен тонус, увеличени нива на глицин в урината и кръвта и други.
Коментари към Атрофия на зрителния нерв с късна проява