Аспергилом
Аспергиломът представлява окръглено огнище, превръщащо се в каверна, което може да се развие в параназалните синуси или белите дробове. Най-често се причинява от гъбичката Аспергилус фумигатус (Aspergillus fumigatus).
Аспергилом по-често се развива при хора с отслабен имунитет (напр. СПИН), белодробни заболявания (туберкулоза, емфизем), гъбични заболявания (напр. споротрихоза) и др.
Белодробната споротрихоза (Sporotrichosis-pulmonary) представлява рядка форма на споротрихоза, която се развива при вдишване на спори от гъбичката Sporotrix schenckii. Белодробната споротрихоза се характеризира с продуктивна кашлица, задух, тежест и болки в гърдите, образуват се възлести образувания (аспергиломи), фиброзни сраствания. От белодробна споротрихоза боледуват по-често градинари, фермери, селскостопански работници и хора с отслабена имунна система. Споротрихозата засяга предимно кожата, лигавиците и лимфните възли, но в редките и по-тежки случаи могат да се засегнат ставите, костите, белите дробове и ЦНС.
Коментари към Аспергилом