Аретиовенозна аневризма на очното дъно
Артериовенозна аневризма на очното дъно: представлява анормална комуникация между артерия и вена намиращи се в ретината.
Ретината е вътрешната обвивка в дъното на окото, гъсто мрежесто разклонение на очния нерв, съдържащо светлочувствителни невроепителни клетки и неврони. Тя е периферната част на зрителния анализатор, в която се извършва възприемането и преобразуването на електромагнитното излъчване от видимата част на спектъра в нервни импулси, и се осъществява първичната им обработка.
Артериовенозна аневризма на очното дъно може да се дължи на травма, захарен диабет, артериална хипертония, възпаления, възрастови дегенерации, синдром на Wyburn-Mason и други.
Синдромът на Wyburn-Mason или известен още като Bonnet-Dechaume-Blanc синдром е рядко заболяване, причинено от нарушения в органогенезата, но конкретните причини все още не са напълно изяснени. Описано е за първи път през 1943 г., като се диагностицира в края на детството или в началото на пубертета. Синдромът се характеризира с артериовенозни малформации на мозъка, ретината, зрителния нерв, таламуса, хипоталамуса, хиазмата, епилептични припадъци, силно главоболие, асиметрия и деформация на лицето, увреждане на лицево-челюстния костен растеж, зеничен дефект, кожни лезии, атрофия на оптичния нерв, намалена зрителна острота, екзофталм (проптоза), мозъчен кръвоизлив, инсулт, менингизъм, ретинални лезии, невуси и ангиоми по кожата.
Коментари към Аретиовенозна аневризма на очното дъно