Аортни аномалии
Аортни аномалии: вродени или придобити след раждането нарушения в структурата и/или местоположението на аортата.
Аортата е най-големият кръвоносен съд в човешкия организъм, от който водят началото си редица артериални съдове, достигащи различни части на тялото. Тя води началото си от лявата сърдечна камера, изкачва се нагоре (възходяща аорта), образува дъга (аортна дъга) и се спуска към гърдите и корема (низходяща аорта), където завършва, разделяйки се на две артерии (общи илиачни артерии) за долните крайници. Анатомично аортата се разделя на гръдна и коремна аорта. Основната функция на аортата е да снабдява различните части на тялото с кръв, наситена с кислород.
Аортните аномалии могат да включват вродено разширение на аортата, аневризма (локално разширение) на абдоминалната аорта, аортно-белодробна фистула, анулоаортна ектазия, псевдокоарктация на аортата, аномалии на коронарните артерии и аортния корен, персистиращ артериален канал (ductus Botalli) и други.
Симптомите на аортните аномалии варират по тежест според характера на нарушението. Най-често се наблюдават изоставане, лесна уморяемост, сърдечна недостатъчност, патологични сърдечни шумове, болки в корема, задух, болка в гърдите и други.
Причини за поява на аортни аномалии могат да бъдат различни състояния и заболявания като нарушения в ембрионалното развитие, атеросклероза, артериална хипертония, напреднала възраст, възпалителни процеси (аортити), сифилис, синдром на Марфан, болест на Бехчет, автоимунни заболявания и други.
Коментари към Аортни аномалии