Аномалии на мозъчния ствол
Аномалии на мозъчния ствол представляват вродени деформации на ствола на главния мозък, които възпрепятстват извършваните от него функции.
Мозъчният ствол свързва главния с гръбначния мозък, като той включва продълговатия мозък, понса и средния мозък. В него се намира основната двигателна и сетивна инервация на лицето и шията, има важна роля в регулирането на сърдечната и дихателна функция, регулира централната нервна система, поддържа съзнанието и регулира циклите на съня, рефлексите, говора, слуха, равновесието, мускулния тонус.
Аномалии на мозъчния ствол може да се установят при синдром на Даун (Down), синдром на Мебиус (Moebius), синдром на Жилбер (Joubert), синдром на Арнолд-Киари (Arnold-Chiari), синдром малкомозъчна атрофия-прогресивна микроцефалия, синдром на Навайо (Navajo), полимикрогирия на мозъка и др.
Полимикрогирията на мозъка (Polymicrogyria) представлява вродено състояние, което засяга главния мозък, като се характеризира с наличието на много малки гънки (гири) по повърхността му. Полимикрогирията може да бъде генерализирана или огнищна. Състоянието може да се дължи на инфекция (цитомегаловирус), като симптом на други вродени заболявания, нарушено ембрионално развитие при формирането на мозъчните полукълба. Полимикрогирията се характеризира с малка глава, вродена контралатерална хемипареза, забавено двигателно развитие, забавено когнитивно развитие, припадъци, умствена изостаналост, недоразвит корпус калозум, аномалии на мозъчния ствол, недоразвит малък мозък, конусовидна форма на черепа, множество малки гънки по повърхността на главния мозък и др.
Коментари към Аномалии на мозъчния ствол