Алергия към протеини
Въведение
Алергията към протеини представлява атипична реакция на имунната система към храни, съдържащи високо количество белтъчини(месо, риба, бобови култури).
Алергия към протеини се дължи на реакция на имунната система към действието на специфичен белтък. Малка част от клиничните реакции имат ясна алергична IgE - медиирана патогенеза. За разлика от алергията, непоносимостта може да се дължи на липса на ензими или нарушена чревна пропускливост. При хората, страдащи от хранителна алергия, дори малко количество от конкретната храна има вероятност да задейства имунната система, причинявайки алергична реакция. При хранителна непоносимост индивидът обикновено може да консумира малки количества от храната, без това да му се отрази.
Протеините на кравето мляко най-често се смятат за причина за хранителна непоносимост в ранна детска възраст, следвани от соевият протеин. При по-големи деца зачестява непоносимостта към яйчен протеин.
Рискови фактори
Всеки човек може да изпита хранителна алергия, но някои рискови фактори водят до по-висока вероятност да се развие реакция на свръхчувствителност. Те включват:
- Фамилна анамнеза - Хранителните алергии могат да се проявят в семейства. Ако близки членове имат алергични заболявания, включително и към храни, по-верояно е човек да развие алергия към протеини.
- Други алергични състояния - Дете с едно алергично състояние често развива и други. Тези състояния могат да включват хранителни алергии, астма и сезонни алергии.
Патофизиология
Способността на определени протеини да предизвикват алергичен отговор при податливи индивиди е добре установена. Симптомите могат да варират от лека еритема или ринит до остър и вероятно фатален анафилактичен шок.
Основните хранителни алергени са водноразтворимите гликопротеини, които са устойчиви на топлина, киселина и ензими. Идентифицирани са много хранителни алергени, но млякото, яйцата, ядките и рибата предизвикват 90% от значимите реакции. Всички тези храни съдържат протеини с малко молекулно тегло. Те се явяват като антигени, които се свързват основно с антитела IgE. Протеините, които най-често се разпознават от специфичния IgE, са лактоглобулинът и казеиновата фракция. Въпреки това, всички млечни протеини изглеждат потенциални алергени, дори тези, които присъстват в млякото само като следи (албумин, имуноглобулини, лактоферин).
Има два основни вида алергии:
- IgE-медииран - При този тип хранителна алергия имунната система произвежда антитела. Те представляват вид протеин, използван от организма за разпознаване и борба с инфекцията. IgE - медиираната алергична реакция обикновено възниква в рамките на няколко часа след консумация на хранителния алерген и може да включва леки до тежки симптоми, включително анафилаксия.
- Не - IgE - медииран - При този вид хранителна алергия не се произвеждат IgE, а се активират други части на имунната система. Тази алергична реакция често включва кожни или храносмилателни симптоми и може да се прояви до 3 дни след изяждането на хранителният алерген.
Какво причинява алергията към протеини?
При хората, страдащи от алергия към протеини, имунната система третира специфичен белтък в храната като вредно вещество. Организмът реагира чрез производство на антитела и хистамин при първата среща с дадения протеин. Когато човек консумира отново същата храна, антителата вече са изработени, така че имунната система реагира незабавно. Освобождава се също и хистамин. Той причинява разширяване на кръвоносните съдове. Това води до възпаляване и подуване на кожата. Освен това засяга и нервните окончания, което води до сърбеж.
Симптоми
Симптомите при алергия към протеини могат да се появят от няколко минути до няколко часа или дори дни след консумация на дадената храна. Те могат да бъдат:
- подуване на езика, устните или лицето
- затруднено дишане
- ниско кръвно налягане
- повръщане
- диария
- обрив
В по-тежки случаи хранителната алергия може да причини анафилаксия, при която ако не се вземат незабавни мерки, може да завърши фатално.
Тъй като хранителната непоносимост често се бърка с хранителна алергия, друга съществена разлика има и в симптомите. Хранителната непоносимост никога не засяга имунната система. Това означава, че макар да може сериозно да повлияе на качеството на живот, никога не е животозастрашаваща.
Алергии към различните видове протеини
Алергия към казеин
Казеинът се съдържа в кравето мляко и всички млечни продукти. Алергията към краве мляко най-често се наблюдава при бебета и малки деца. Въпреки това, голяма част от децата преодоляват състоянието до 3-годишна възраст. Именно това го прави много рядко срещано при възрастни.
Най-често срещаните алергии към казеина са IgE-медиирани. Tе също са и потенциално най-сериозните. Възможно е да съществуват и не-IgE-медиирани. Наблюдава се разлика в симптомите на двата вида свръхчувствителност. IgE-медиираната обикновено се проявява в рамките на 5 до 30 минути и се проявява с обриви, копривна треска, повръщане, в редки случаи анафилаксия. Алергията към казеин, която е не-IgE-медиирана има повече симптоми, свързани със стомашно-чревния тракт и може да бъде доста трудна за диагностициране.
Ако се постави диагноза алергия към казеин, единственото лечение е да се избягват краве мляко и други храни, които го съдържат. Такива са:
- сирене
- масло
- маргарин
- кисело мляко
- сметана
Кърмещите майки на бебета с алергия също трябва да премахнат млечните продукти от диетата си.
Яйчен протеин
Алергията към яйчен протеин е втората най-честа причина за хранителна алергия при деца. По-голямата част преодоляват състоянието като навършат 16 години.
Симптомите на алергия към яйчен протеин включват:
- стомашна болка
- кожни реакции
- дихателни проблеми
- анафилаксия (в много редки случаи)
По-голямата част от протеините, които предизвикват реакция на свръхчувствителност се съдържат в белтъка, така че алергията специално към яйчния белтък е по-често срещана.
Подобно на други алергии, лечението е диета без консумация на храни, съдържащи яйчен протеин.
Алергия към протеини в житни растения
Алергията към протеини, съдържащи се в житните растения също се среща най-често при деца.
Подобно на други хранителни продукти, този вид алергия може да доведе до храносмилателен дистрес, копривна треска, повръщане, обриви и в по-тежки случаи анафилаксия.
Както другите видове алергии, алергията към протеини в житните растения включва IgЕ.
Алергия към соев протеин
Алергиите към соев протеин се наблюдават по-рядко. Проявява се към продукти, съдържащи соя. Симптомите могат да бъдат различни, като често включват сърбеж и зачервяване около устата, затруднено дишане, хрема, обрив.
Най-обичайните храни, които предизвикват свръхчувствителност към соята са соевото мляко и соевият сос. Соя се съдържа в много различни хранителни продукти, за това е много важно да се следи състава на храната, която ще се консумира при хора с този вид алергия.
Алергия към рибен протеин
Рибните алергии са често срещани. Най-често се развиват в детството, но могат да се проявят и по-късно. Този вид реакция на свръхчувствителност може да причини сериозна и потенциално фатална алергична реакция. Основните начални симптоми са повръщане и диария.
Много често алергията към рибен протеин може да се обърка с нежелана реакция към консумация на замърсена риба.
Диагноза
За да се диагностицира алергията към протеини, лекарят трябва да снеме подробна анамнеза на пациента. Важно е да се разбере: Какви симптоми се появяват; Колко време след консумация на дадена храна започват симптомите; Кои храни водят до появата на симптоми. Много важна е и фамилната анамнеза.
Следните тестове могат да помогнат на лекаря да диагностицира хранителна алергия:
- Кожен тест - Поставяне на различни храни върху ръката на пациента, последвано от леко убождане върху местата. Всяка атипична реакция като сърбеж, подуване или зачервяване, показва, че лицето което се изследва може да има алергия.
- Кръвен тест - Търси се наличие на антитела, специфични за определени храни.
Лечение
Независимо дали имате IgE или не-IgE - медиирана алергия към протеини, най-добрият начин да се избегне реакцията на свръхчувствителност е да се идентифицират храните, към които се проявява, и стриктно да се избягват.
Медикаменти, които се използват за лечение на алергичната реакция са:
- Антихистамини - Могат да се срещнат под различни форми. Ефективни са при хора с леки или умерени симптоми на хранителна алергия. Хистаминът е основният причинител на симптомите на реакцията на свръхчувствителност. Антихистамините проявяват своето действие като блокират неговите ефекти.
- Епинефрин (Адреналин) - Използва се за лечение на тежки алергии, които могат да доведат до анафилаксия. Епинефринът поддържа високото кръвно налягане чрез вазоконстрикция. Освен това отпуска дихателните пътища.
Още информация по темата може намерите в:
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Алергия към протеини
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/931548-treatment
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/milk-allergy/symptoms-causes/syc-20375101
https://www.medicalnewstoday.com/articles/14384
https://www.healthline.com/nutrition/common-food-allergies
Коментари към Алергия към протеини