Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на бъбреците Клинична патология на хронична бъбречна недостатъчност

Клинична патология на хронична бъбречна недостатъчност

от 23 март 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на хронична бъбречна недостатъчност - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Хроничната бъбречна недостатъчност е термин, който обхваща всички степени на намалена бъбречна функция. Тя е по-разпространена при възрастните хора. Въпреки това, докато по-младите пациенти обикновено изпитват прогресивна загуба на бъбречна функция, 30% от пациентите на възраст над 65 години с хронична бъбречна недостатъчност имат стабилно заболяване.

Етапите на хронична бъбречна недостатъчност се класифицират по следния начин:

  • Етап 1: увреждане на бъбреците с нормална или повишена гломерулна филтрация (повече от 90 mL/ min/1,73 m2)
  • Етап 2: леко намаляване на гломерулната филтрация (60-89 mL/min/1,73 m2)
  • Етап 3а: умерено намаляване на гломерулната филтрация (45-59 mL/min/1,73 m2)
  • Етап 3b: умерено намаляване на гломерулната филтрация (30-44 mL/ min/1,73 m2)
  • Етап 4: Тежко намаляване на гломерулната филтрация (15-29 mL/ min/1,73 m2)
  • Етап 5: Бъбречна недостатъчност (гломерулна филтрация по-малко от 15 mL/ min/1,73 m2 или на диализа)

Най-честата причина за хронична бъбречна недостатъчност е захарен диабет, последван от високо кръвно налягане и гломерулонефрит. Другите причини са идиопатични (тоест неизвестна причина). Заедно те причиняват около 75% от всички случаи при възрастни. Други чести причини за хронична бъбречна недостатъчност включват:

  • повтарящ се пиелонефрит (бъбречна инфекция)
  • поликистично бъбречно заболяване (множество кисти в бъбреците)
  • автоимунни заболявания като системен лупус еритематозус
  • втвърдяване на артериите, което може да увреди кръвоносните съдове в бъбреците
  • запушвания на уринарния тракт и рефлукс, поради чести инфекции, камъни или анатомична аномалия, която се е случила при раждането
  • прекомерна употреба на лекарства, които се метаболизират през бъбреците

Нормалният бъбрек съдържа приблизително 1 милион нефрона, всеки от които допринася за общата скорост на гломерулна филтрация. В лицето на бъбречното увреждане (независимо от етиологията), бъбрекът има вродената способност да поддържа гломерулна филтрация въпреки прогресивното унищожаване на нефроните, тъй като останалите здрави нефрони проявяват хиперфилтрация и компенсаторна хипертрофия. Тази адаптивност на нефрона позволява продължаване на нормалния клирънс на плазмените разтвори. Плазмените нива на вещества като урея и креатинин започват да показват измеримо увеличение само след като общата гломерулна филтрация е намаляла до 50%.

Плазмената креатининова стойност ще се удвои при 50% намаление на гломерулната филтрация. Хиперфилтрацията и хипертрофията на остатъчните нефрони, са хипотезирани, че представляват основна причина за прогресивна бъбречна дисфункция. Увеличеното гломеруларно капилярно налягане може да увреди капилярите, водещо първоначално до вторична фокална и сегментна гломерулосклероза и евентуално до глобална гломерулосклероза.

Основните причини за бъбречно увреждане се основават на имунологични реакции (инициирани от имунни комплекси или имунни клетки), тъканна хипоксия и исхемия, екзогенни агенти като лекарства, ендогенни вещества като глюкоза или парапротеини и други и генетични дефекти. Независимо от основната причина гломерулосклерозата и тубулоинтерстициалната фиброза са общи за хронична бъбречна недостатъчност.

Хроничната бъбречна недостатъчност е израз на функционална декомпенсация на нефросклерозите при загуба на повече от 75% от нефроните. Проявите на хронична бъбречна недостатъчност произтичат от три главни нарушения на бъбречната функция:

  • Нарушения на водно-електролитния баланс
  • Задържане на токсични продукти
  • Недостатъчност на ендокринната функция на бъбрека

Кожата при хроничната бъбречна недостатъчност е бледа заради анемията, а откритите й части са със землисто сив оттенък поради натрупване на урохром. Хиперсекрецията на хлориди и урея придават "напудрен" вид на лицето. По кожата могат да се намерят и кръвоизливи. Нефротичните отоци изчезват след склерозирането на по-голямата част от гломерулите. При контакт с болни с хронична бъбречна недостатъчност се долавя миризма на урина.

Сърдечносъдова система при хроничната бъбречна недостатъчност също бива засегната. Практически у всички, страдащи от заболяването, съществува артериална хипертензия. Нерядко непосредствена причина за смъртта е мозъчен кръвоизлив. Само в терминалния стадий на хронична бъбречна недостатъчност артериалното налягане се понижава вследствие на сърдечна недостатъчност.

При 90% от починалите се открива левокамерна, а при 60% - и деснокамерна хипертрофия. Понятието "уремична кардиопатия" отразява хистохимичните нарушения в миокарда, които се намират при 70% от починалите. Рядко се развива улцеро-верукозен уремичен ендокардит. В 15% се установява елиминационен фибринозен перикардит.

В дихателна система и в частност в белите дробове се наблюдават три типа патологични промени при хроничната бъбречна недостатъчност:

  • Изменения на белодробния паренхим, по-рядко - на лигавицата на горните дихателни пътища и бронхите
  • Белодробен оток
  • Банални бронхопневмонии

Микроскопски уремичиният ларингит и трахеит имат фибринозно - некротичен или фиброзно - хеморагичен характер. Така наречения "уремичен пневмонит" хистологично се отличава с голям полиморфизъм. Характерни са дребноогнищност на процеса (5-20 алвеоли), промени в микроциркулацията, интерстициална кръгло клетъчна инфилтрация и оток. За патогномонични се считат богатите на фибрин "хиалинни мембрани" по периферията на алвеолите. Белодробният оток при хронична бъбречна недостатъчност се дължи на хиперволемията и сърдечната недостатъчност.

В стомашно-чревения тракт при хроничната бъбречна недостатъчност се откриват се фибринозни или язвени хеморагични изменения. Нерядко хроничната бъбречна недостатъчност провокира тежки кръвоизливи от хронични язви на стомаха и дванадесетопръстника. Тя може да доведе до запушване на панкреатичния проток от сгъстени секрети и до ензимна деструкция на панкреаса (хеморагичен панкреатит).

Анемията, която се наблюдава при хроничната бъбречна недостатъчност е резултат както на намаляване на продукцията на еритроцити при хронична бъбречна недостатъчност, така и на ускореното им разрушаване. Потискането на еритропоезата е свързано със спадане на продукцията на бъбречен еритропоетин и с токсично увреждане на костния мозък, който е хипорегенераторен. Намалената жизнеспособност на еритроцитите се дължи пряко на уремичните токсини, както и на промените в ендотела на артериолите и гломерулните капиляри при бъбречните заболявания. Травматичното увреждане на преминаващите през тях еритроцити се означава като микроангиопатична хемолитична анемия.

Хроничната бъбречна недостатъчност потиска имунната система и имунитета. Възпалителните усложнения често са непосредствената причина за смъртта. Слезката при уремия е умерено увеличена и отпусната. Потискането на клетъчния имунитет обаче подобрява шансовете за трансплантация на бъбрек.

Бъбречната остеодистрофия се дължи на нарушено активиране на витамин D3 и на паратиреоидна стимулация. Витамин D регулира резорбцията на калция в храносмилателния тракт. Когато заради нефросклероза този процес бъде нарушен, резорбцията на калция намалява. Настъпва хипокалциемия, която предизвиква вторична паратиреоидна хиперплазия. Хипокалциемията се дължи и на задържането на фосфати при бъбречната недостатъчност. Вторичният хиперпаратиреоидизъм води до остеопороза и заместване на костната тъкан с фиброзна (osteitis fibrosa cystica generalisata). Най-уязвима е пубертетната възраст. Костната деформация у деца с хронични бъбречни заболявания се означава като "бъбречен рахит". Паратиреоидната хиперплазия може да излезе от контрол и хиперсекрецията на паратхормон да продължи и при хиперкалциемия (третичен хиперпаратиреоидизъм). Паратхормонът, чиято деградация и екскреция намалява, действа и като уремичен токсин. Той участва в генезата на уремичната невропатия, кардиопатия и в нарушенията на еритропоезата.микроскопско изследване на хронична бъбречна недостатъчност

Микроскопският външен вид на така наречения "крайния стадий на бъбреците" е сходен, независимо от причината, поради което биопсия при пациент с хронична бъбречна недостатъчност дава малко полезна информация (фигура 1). Кората е фиброзна, гломерулите са склеротични, има разпръснати хронични възпалителни клетъчни инфилтрати и артериите са сгъстени. Тубулите често са разширени и напълнени с розови отливки и дават вид на "тироидизация".

3.0/5 5 оценки

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/238798-overview#a3
https://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_kidney_disease
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4975264/
https://emedicine.medscape.com/article/238798-workup#c12
https://library.med.utah.edu/WebPath/RENAHTML/RENAL108.html


Коментари към Клинична патология на хронична бъбречна недостатъчност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на хронична бъбречна недостатъчност
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:39
    Коментирайте "Клинична патология на хронична бъбречна недостатъчност"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на бъбреците
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сърдечна недостатъчност, кардиомиопатии - мнения и въпроси

преди 2315 дни, 21 часа и 36 мин.

Хронична инсомния - лечение

преди 2525 дни, 3 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 43 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 43 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 55 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival