Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на мъжката полова система Клинична патология при тумори на тестисите Тумор на жълтъчния сак

Тумор на жълтъчния сак

от 21 окт 2019г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Тумор на жълтъчния сак - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Туморът на жълтъчния сак на тестиса е неоплазма на зародишните клетки, която се диференцира по посока на ембрионалния жълтъчен сак, алантоис и екстраембрионален мезенхим. Известен е също като ендодермален тумор на синусите.

Епидемиология

Туморите на жълтния сак могат да се наблюдават и на други места, като медиастинума. Туморите на жълтния сак на тестиса се наблюдават в 2 форми или възрастови групи: чист тип при малки деца и смесен тип при възрастни.

Чистият тумор на жълтъчния сак е най-често срещаната неоплазма на тестисите при предпубертални деца, представляваща 80% от тумори на зародишните клетки в тази възрастова група, със средна възраст от 1,5 години. При възрастни туморът се представя като компонент на смесен несеминоматозен тумор на зародишните клетки с възраст средно 25-30 години. Компонентите на тумора присъстват в 40-50% от несеминоматозни тумори на зародишните клетки в тестиса за възрастни.

При децата туморите на жълтъчния сак са по-чести при азиатците, отколкото при лица от бяла или черна раса. При възрастни тези тумори са по-често срещани при индивиди от бяла раса, отколкото при други раси.

Етиология

Етиологията на туморите на жълтъчния сак по същество не е известна. Спекулира се, че хиперметилирането на промотора на гена RUNX3 и свръхекспресията на GATA-4, транскрипционен фактор, който регулира диференциацията и функцията на ендодермата на жълтъчния сак, може да играе важна роля в патогенезата на туморите на жълтъчния сак. Тези хипотези обаче не са потвърдени.

Клинична картина

Децата с тумори на жълтъчния сак обикновено присъстват с безболезнена маса на тестисите, които обикновено са обемисти лезии. Метастазите не са редки при презентация и се срещат в по-малко от 10% от случаите. При възрастни туморите на жълтъчния сак са свързани с други компоненти на зародишните клетки като ембрионален карцином, хориокарцином, тератом и семином като част от смесен тумор на зародишните клетки. Няма специфични симптоми, освен тестикуларна маса. Почти всички пациенти с тумор на жълтъчен сак, или в чиста форма, или в смесена форма, имат значително повишен серумен алфа фетопротеин.

Наличието на коса, кост или хрущял (елементите на тератом) може да се види в тестикуларна маса при възрастни чрез рентгенографско изследване, което може или не може да бъде свързано с компоненти на тумора на жълтъчния сак.

Патологични характеристики

Като цяло, тези неоплазии са твърди сиво-бели с желатинен, миксоиден или мукоиден вид. Често се наблюдават некрози, кистозни промени и кръвоизлив. При възрастни желатиновият вид на тези тумори се смесва с грубите резултати от останалите компоненти на туморните клетки. Следователно, цялостният вид на тумор на жълтъчен сак е разнороден.микроскопско изследване на тумор на жълтъчния сак

Туморът на жълтния сак на тестиса се състои от примитивни туморни клетки, които са сравнително малки и по-малко плеоморфни спрямо тези при ембрионалния карцином, друг често срещан подтип на злокачествен тумор на зародишните клетки на тестиса.

Клетките могат да образуват много хистологични модели, наподобяващи ембрионални структури. Най-често срещаният модел, наблюдаван в повечето случаи на тези тумори, е микрокистозна структура, която се характеризира с наличието на паяжинна мрежа, образувана от вакуолирана цитоплазма на туморни клетки, подобна на пчелна пита (фигура 1).

Други модели включват периваскуларен (ендодермален синусов модел), папиларен, твърд, жлезист, миксоматозен, саркоматоиден, макроцитен, поливезикуларен, хепатоиден и париетален. микроскопско изследване на тумор на жълтъчния сакТези модели не са свързани с прогнозата, но могат да причинят затруднения при разграничаването на туморите на жълтъчния сак от други тумори или други подтипове на тумори на зародишните клетки.

Периваскуларният модел се състои от централен съд, ограден от фиброзна тъкан, заобиколена от злокачествени епителни клетки в кистозно пространство, което е облицовано от сплескани туморни клетки. Тази ендодермална синусоподобна структура се нарича тяло на Шилер-Дювал и е патогномонична за туморите на жълтъчния сак (фигура 2). Телата на Шилер-Дювал обаче присъстват само при 50-75% от тези тумори.

Хиалиновите глобули, вариращи от 1 до 50 микрона, могат да се видят в тумори на жълтъчния сак, които са ПАС-положителни и резистентни за диастаза. Понякога хиалиновите глобули могат да бъдат положителни за серумен алфа фетопротеин. Еозинофилните ленти (материал на извънклетъчната базална мембрана) са чести находки при тумор на жълтъчния сак. Или хиалиновите глобули или еозинофилните ленти са специфични за тези тумори.

Прогноза

Без лечение този тумор е силно агресивен при деца и ще доведе до смърт. При комбинация от модерно хирургично лечение и адювантна химиотерапия (на базата на цисплатин), процентът на преживяемост при тези с тумор на жълтъчния сак е по-голям от 90%.

Възрастта при поставяне на диагнозата не е прогностичен фактор за туморите на жълтъчния сак, но степента на повишаване на серумен алфа фетопротеин в допълнение към други серумни туморни маркери при смесени тумори на зародишните клетки е показана, че корелира с прогнозата. За серумния серумен алфа фетопротеин нивата по-ниски от 1000 нанограма/милилитър са в категорията на добър прогностичен, а нивата по-високи от 10 000 нанограма/милилитър са в категория с лошо прогностично състояние, а тези между тези нива са свързани с междинна прогноза. Етапът също е важен прогностичен фактор. Ранното откриване на болестта на долния стадий ще доведе до по-добра прогноза.

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://www.cincinnatichildrens.org/health/y/yolk-sac
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4326497/
https://emedicine.medscape.com/article/1612196-overview#a11
https://www.archivesofpathology.org/doi/full/10.1043/1543-2165%282007%29131%5B1267%3AAOOTGC%5D2.0.CO%3B2
http://www.pathologyoutlines.com/topic/testisyst.html


Коментари към Тумор на жълтъчния сак

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тумор на жълтъчния сак
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 10:10
    Коментирайте "Тумор на жълтъчния сак"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на мъжката полова система
  • Клинична патология при тумори на тестисите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Откриха тумор на млечната жлеза на 12 годишната ми котка!

преди 3242 дни, 13 часа и 6 мин.

Зов за помощ - Петя Михайлова е с диагноза тумор на гръбначния мозък

преди 3380 дни, 16 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 22 часа и 15 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 13 часа и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 13 часа и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 13 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕЛАТОНИН таблетки за смучене с вкус на череша 1 мг * 120 GNC

ИБУФЛЕКС гел 5% 50 г ДАНСОН

ФИОННА ARGAN & ROSE ШАМПОАН 250 мл

ФИОННА ARGAN & ROSE КРЕМ ЗА РЪЦЕ 75 мл

ФИОННА GOAT'S MILK & ROSE КРЕМ ЗА ТЯЛО 250 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival