Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Патология на увредената клетка Свръхнормно натрупване на протеини в клетката

Свръхнормно натрупване на протеини в клетката

от 21 яну 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Свръхнормно натрупване на протеини в клетката - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Една от проявите на метаболитни разстройства в клетките е вътреклетъчното натрупване на анормални количества от различни вещества. Тези вещества могат да се натрупват преходно или трайно и те могат да бъдат безвредни за клетките, но понякога са силно токсични. Веществото може да се намира или в цитоплазмата (често в рамките на фаголизозомите), или в ядрото.

В някои случаи клетката може да произвежда анормалното вещество, а в други тя може просто да съхранява продукти от патологични процеси, които се появяват другаде в тялото. Независимо от естеството и произхода на вътреклетъчното натрупване, това предполага съхранение на отделен продукт от отделни клетки. Ако претоварването се дължи на системно нарушение и може да бъде поставено под контрол, свръхнормно натрупване на протеини в клетката е обратимо. При генетично съхранените заболявания натрупването е прогресивно и клетките могат да станат толкова претоварени, че да причинят вторично нараняване, което в някои случаи води до смърт на клетките.

Увреждането на клетката може да доведе и до натрупване в нея на вещества, които са в значително по-големи количества, отколкото при нормални физиологични процеси. Такова свръхнормно натрупване е възможно да настъпи по три начина:

  1. Свръхнормно натрупване на нормални метаболитни продукти в резултат на силно увеличени обменни процеси / напр. натрупване в клетките на гликоген при захарен диабет/.
  2. Свръхнормно натрупване на патологични метаболитни продукти получени при нарушение в метаболизма. Дължи се на недостиг или липса на ензими за метаболиране на нормални или ендогенни продукти /напр. лизозомните болести/.
  3. Свръхнормно натрупване на пигменти в клетката /екзогенни и ендогенни/.

Свръхнормното натрупване на протеини в клетката настъпва в резултат на първите два механизма посочени по-горе: натрупване на нормални за клетката протеини при усилена протеинова синтеза или пък натрупване на ненормални за клетката обменни продукти при недостиг или липса на ензими за нормално протичане на обменните процеси. Наблюдават се предимно в епителните клетки на паренхимните органи.

Свръхнормното натрупване на протеини в клетката се характеризира с три патологични процеса:

  • Хиалинно - капкова дегенерация
  • Телца на Малори /Mallory/ - алкохолен хиалин
  • Телца на Ръсел /Russel/

Хиалинно - капковата дегенерация е патологичен процес, който се характеризира със свръхнормно натрупване на протеини в клетката на проксималните бъбречни каналчета. Наблюдава се при нефротичен синдром, при гломерулонефрити, амилоидоза на бъбреците, парапротеинемична нефроза, диабетна гломерулопатия. При нефроза свръхнормното натрупване на протеини в клетката се разглежда като нормален физиологичен процес. Тук е налице реабсорбция на протеини в бъбречните епителни клетки, която се осъществява чрез пиноцитоза. Проникналите в цитоплазмата пиноцитни вакуоли се сливат с лизозомите като образуват фаголизозоми.

Патологичният вариант се наблюдава при отравяне с тежки метали /олово, живак/, които предизвикват директно клетъчно увреждане. Тук натрупването на протеини става в резултат на денатурация на белтъците, декомпозиция на липопротеидни комплекси на мембраните или на трансформация на липиди и въглехидрати в протеини.

Макроскопски не се наблюдават характерни промени в анатомията на органите, в които се развива хиалиннокапкова дегенерация. Микроскопски в цитоплазмата на епителите от проксималните каналчета на бъбреците се наблюдават хиалиноподобни ацидофилни белтъчни капки. Електронно микроскопски са налице белези на деструкция на клетъчните органели. Образуваните фаголизозоми се наблюдават под формата на осмиофилни хомогенни капки в цитоплазмата на бъбречните епителии. Това са всъщност хиалинни капки.

Телца на Малори /Mallory/ - алкохолен хиалин се наблюдават като хиалиноподобно включване в цитоплазмата на хепатоцитите. То е близко по морфогенеза на хиалинно - капчестата дегенерация. Среща се при алкохолен хепатит, първична билиарна цироза, болестта на Уилсон - Коновалов, хепатоцелуларен карцином, холостаза и други. Разглеждат се като продукт на нарушена белтъчна синтеза в хепатоцитите под действие на алкохола. Тези телца са кръгли или овални по форма и са разположени перинуклеарно и имат ацидофилен вид. Те се оцветяват с:телца на Малори

  • еозин - червено
  • основен фуксин - червено
  • PAS реакция - яркочервено

Понякога, когато клетката, в която се образуват некротизира, те попадат в извънклетъчното пространство. Електронно микроскопски алкохолният хиалин може да е съставен от интермедиерни филаменти с диаметър от 14-16 микрометра или зърнисти структури. Алкохолният хиалин има относителна прогностична стойност. При прекратяване на алкохолната консумация клетъчното увреждане спира и е възможен благоприятен изход. При продължаваща консумация острият алкохолен хепатит може да премине в хроничен и да завърши с цироза на черния дроб.

Телцата на Ръсел /Russel/ са вариант на хиалинно - капчестата дегенерация, която се характеризира с образуване на хиалинни еозинофилни образувания в цитоплазмата на имуноглоболин-синтезиращи плазмоцити. Тези включвания се образуват в цитоплазмата на плазмоцитите при състояния на усилена синтеза на имуноглобулини при хронични възпалителни инфилтрати.телца на Ръсел

Микроскопски се наблюдават като малки или по-големи хиалиноподобни включвания разпръснати в цитоплазмата на плазмоцитите. Имат хомогенен еозинофилен вид. Електронно микроскопски тези включвания се откриват като натрупвания на имуноглобулини в дилатирания зърнест ендоплазматичен ретикулум.

3.3/5 6 оценки

Библиография

Color atlas of pathology, Section Errors of metabolism
https://www.humpath.com/spip.php?article8609
http://howmed.net/pathology/intracellular-accumulations/
http://www.cldavis.org/cgi-bin/download.cgi?pid=545


Коментари към Свръхнормно натрупване на протеини в клетката

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Свръхнормно натрупване на протеини в клетката
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 14:38
    Коментирайте "Свръхнормно натрупване на протеини в клетката"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Патология на увредената клетка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво трябва да е храненето на детето - с повече въглехидрати, мазнини или протеини?

преди 2810 дни, 23 часа и 51 мин.

Фитнес за начинаещи: протеини

преди 3678 дни, 3 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 2 часа и 42 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 17 часа и 43 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 17 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 18 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капки 5 мл

ОСТРОВИТ МАГНЕЗИЙ + ВИТАМИН B6 таблетки * 90

ОСТРОВИТ МАГНЕЗИЙ МАКС + ВИТАМИНИ таблетки * 60

ОСТРОВИТ ЛЕВЦИН прах 200 г

ОСТРОВИТ L-КАРНИТИН ТАРТАРАТ прах 210 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФЛУАНКСОЛ таблетки 0.5 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:05:27

ЛОТОСОНИК таблетки * 20 ДАНСОН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:30

РАБИОКСИН таблетки 20 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:16

СЕРЕНАМЕНТЕ капки 40 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:00:41

СУКРАЛФАТ сироп

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:59:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival