Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Патология на увредената клетка Свръхнормно натрупване на липиди в клетката

Свръхнормно натрупване на липиди в клетката

от 21 яну 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Свръхнормно натрупване на липиди в клетката - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Липидите са една от основните структурни съставки на клетката. Те участват в нейното изграждане под формата на различни продукти на липидната обмяна. Цитоплазмените липиди представляват всъщност липоиди, тоест сложни, но лабилни липидно - белтъчни комплекси. Тези комплекси участват в изграждането на цитоскелета и по-точно на клетъчните мембрани. Липоидите биват:

  • Фосфатиди - под формата на лецитин и кефалини участват в структурирането на всички клетки. Най-богати на фосфатиди са черният дроб, сърцето и нервната тъкан.
  • Стерoиди - сложни естери на мастните киселини
  • Стерини - циклични алкохоли
  • Сфинголипоиди - това са сфингомиелин, цереброзиди, ганглиозиди, които участват в изграждането на нервната система
  • Восък

Натрупват се в клетките под форма на капки или зрънца, които са неразтворими във вода. Разтварят се в спирт, хлороформ, ксилол, етер. Хистохимичното доказване на липидите се осъществява със следните оцветителни методи:

  • Судан III и шарлах - Рот оцветяват липидите в червен цвят
  • Судан IV - черен цвят
  • Судан - Рот и Oil red - яркочервено
  • Осмиева киселина - черен цвят

Познати са три места, където е възможно свръхнормно натрупване на липиди в клетката:

  1. Натрупване на липиди в паренхимните клетки на черния дроб, миокарда, скелетната мускулатура и бъбреците. Този феномен се описва под названието "мастна дегенерация".
  2. Натрупването на липиди в мастните клетки на мезенхима води до общо и локално затлъстяване.
  3. Натрупването на липиди в макрофагите се нарича "липидна фагоцитоза".
  4. Мастна дегенерация - свърхнормно натрупване на липиди в паренхимните клетки

Възможни са няколко варианта на образуване и натрупване на липиди в цитоплазмата на паренхимните клетки:

  • Усилен транспорт на липиди от мастните депа и храната в паренхимните клетки. Този механизъм се описва като "инфилтрация".
  • Липонеогенеза - неосинтеза на свободни мастни киселини от въглехидрати при прехранване. Този механизъм се представя като "трансформация".
  • Усилена естерификация на мастните киселини и превръщането им в триглицериди.
  • Намалено разграждане на мастните киселини в паренхимната клетка при нарушение в тяхната бета - оксидация.
  • Намалена синтеза на апопротеини, което води до намалено отделяне на триглицериди от черния дроб и до тяхното натрупване.
  • Разграждането на липопротеидните комплекси в мембраните на клетките се означава като "декомпозиция" /фанероза/.

Натрупването на липиди в черния дроб /стеатоза на черния дроб/ е патологичен процес, който се описва като мастна или липидна дегенерация или като стеатоза на черния дроб. Необходимо е да се знае, че нормално в черния дроб се съдържат неутрални мазнини, мастни киселини, фосфолипиди, холестерин и неговите естери. Хроничният алкохолизъм е най-честата причина за възникване на чернодробна стеатоза. Патогенетичен фактор е метаболитът на етанола - ацеталдехидът. Той проявява пряк цитотоксичен ефект, който се изразява с нарушение в бета - оксидацията на липидите и на липопротеините. Тук се включват и други механизми като инфилтрация, трансформация и особено на декомпозиция на мембраните под действието на свободните радикали, формирани при метаболизацията на етанола.натрупване на липиди в клетката

Захарният диабет води до стеатоза на черния дроб в 48-75% от случаите. Това става, чрез усилена липолиза на мастната тъкан и инфилтрация с липиди от мастните депа. Прехранването играе важна роля при развитието на чернодробната стеатоза. Тук се наблюдава натрупване на триглицериди в черния дроб, в резултат на усилено складиране на свободни мастни киселини от храната и от липонеогенезата. Това затруднява пълното им метаболизиране и довежда до свръхнатрупване в цитоплазмата на хепатоцита. Недоимъчното хранене се наблюдава се при ентероколити, резекция на тънко черво, непълноценно хранене. Стеатозата в черния дроб се развива в резултат на дефицит на белтъци и липотропни фактори необходими за синтезата на липопротеините.

При стеатоза черният дроб е увеличен по обем и тегло, което достига до 2,5 килограма. Капсулата му е гладка, лъскава и прозрачна. Консистенцията е мека, а еластичността на тъканта е намалена. При разрез паренхимът има жълтокафяв цвят. Чернодробната рисунка е заличена.

Хистологично, стеатозата е физически очевидна като липид в мембранно свързаните липозоми на паренхимни клетки. Когато тази тъкан е фиксирана и оцветена, за да бъде по-добре разгледана под микроскоп, липидът обикновено се разтваря от разтворителите, използвани за приготвяне на пробата. Като такива проби, приготвени по този начин, ще изглеждат с празни отвори (или вакуоли) в клетките, където липидите са изчистени. Специалните липидни петна, като петна от Судан и осмиев тетроксид, са в състояние да задържат и да покажат липидни капчици, което по-ясно показва наличието на липиди. Други вътреклетъчни натрупвания, като вода или гликоген, също могат да се появят като ясни вакуоли, поради което е необходимо да се използват петна, за да се реши по-добре какво се натрупва.

Микроскопски при рутинно обработен парафинов срез, оцветен с хематоксилин - еозин се вижда, че в цитоплазмата на хепатоцитите има малки оптически празни вакуоли. В тези случаи говорим за "дребнокапчеста стеатоза". Когато вакуолите се слеят в по-големи - "среднокапчеста стеатоза", а когато изпълнят цялата цитоплазма на клетката - "едрокапчеста". Ядрото на клетките е изместено или избутано и притиснато от вакуолата до клетъчната мембрана. В зависимост от това къде се локализира стеатозата в чернодробните дялчета различаваме - централна, междинна, периферна и тотална. Освен това тя може да бъде огнищна и дифузна.

Мастната дегенерация на миокарда се наблюдава по-рядко отколкото в черния дроб. Най-често възниква при тежка и продължителна хипоксия, каквато настъпва при анемии, както и при действие на инфекциозно - токсични фактори /дифтеритен миокардит/. Наблюдават се следните варианти на свръхнормно натрупване на липиди в клетката на миокарда:натрупване на липиди в клетката

  • Свръхнормно натрупване на мастни киселини в кардиомиоцитите /следствие на енергетичен дефицит/
  • Нарушен вътреклетъчен метаболизъм на липидите.
  • Декомпозиция/фанероза/ на липопротеидните комплекси на клетъчните мембрани.

Макроскопски са познати две форми на миокардната дегенерация - дребнопетниста и дифузна.
Натрупванеот на масти в бъбреците е патологичен процес, при който се натрупват масти в епителиите на извитите бъбречни каналчета. Наблюдава се при нефротичен синдром на гломерулонефрита и при хронична бъбречна недостатъчност.

Бъбреците с мастна дегенерация са с леко увеличен обем и тегло. Повърхността им е гладка. Паренхимът има бледожълт цвят. При разрез границата между кората и пирамидите е неясна. Микроскопски се наблюдава натрупване на мастни капки в цитоплазмата на епителните клетки на извитите каналчета, както и в интерстициума на бъбрека.

3.9/5 7 оценки

Библиография

Color atlas of pathology, Section Errors of metabolism
https://en.wikipedia.org/wiki/Steatosis
http://howmed.net/pathology/intracellular-accumulations/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2621269/


Коментари към Свръхнормно натрупване на липиди в клетката

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Свръхнормно натрупване на липиди в клетката
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 14:43
    Коментирайте "Свръхнормно натрупване на липиди в клетката"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Патология на увредената клетка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За или Против добавките за натрупване на маса при тийнейджър

преди 4011 дни, 2 часа и 58 мин.

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4232 дни, 22 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 2 часа и 47 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 17 часа и 47 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 17 часа и 59 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 18 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ МСМ (МЕТИЛ - СУЛФОНИЛ - МЕТАН) прах 300 г

ГЕВОЛ SPECIAL ПОДХРАНВАЩ ДЕО СПРЕЙ С УРЕЯ 150 мл

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капки 5 мл

ОСТРОВИТ МАГНЕЗИЙ + ВИТАМИН B6 таблетки * 90

ОСТРОВИТ МАГНЕЗИЙ МАКС + ВИТАМИНИ таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФЛУАНКСОЛ таблетки 0.5 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:05:27

ЛОТОСОНИК таблетки * 20 ДАНСОН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:30

РАБИОКСИН таблетки 20 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:16

СЕРЕНАМЕНТЕ капки 40 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:00:41

СУКРАЛФАТ сироп

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:59:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival