Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Патология на увредената клетка Натрупване на пигменти

Натрупване на пигменти

от 23 яну 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Натрупване на пигменти - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Пигментите са вещества от външната среда или продукти от обмяната на веществата, които имат собствен цвят и имат способността да оцветяват клетките и тъканите, в които се натрупват. В структурно отношение те представляват зрънца или аморфна материя.

В зависимост от своя произход пигментите се разделят на две големи групи:

  • Екзогенни пигменти - това са вещества от външната среда, които попадат в организма при хранене, дишане или пряк контакт - през кожата
  • Ендогенни пигменти - това са субстанции, които са продукти на клетката

Екзогенни пигменти са пигментни вещества от външната среда, най-често неорганични химични съединения, които проникват в организма чрез храната, при дишане или чрез кожата. Те се фагоцитират от местните макрофаги, свързани с гликопротеидите, което гарантира тяхната относителна безвредност за организма.

Постъпилите от външната среда вещества се натрупват в лизозомите на местните макрофаги, където образуват заедно с клетъчния носител /органично вещество/ комплекс, който се визуализира макроскопски, микроскопски и електронно микроскопски.

Към рубриката натрупване на пигменти се разглеждат:

  • антракотичен пигмент
  • натрупване на сребро
  • сатурнизъм - натрупване на олово

Въглищният прах /антракотичен пигмент/ представлява сажди, миниатюрни въглищни частици, които се отделят от индустриални и битови източници. При вдишването на замърсен въздух, въглищните частици се фагоцитират от макрофагите в алвеоларните стени на белия дроб /кониофаги/. В продължение на времето количеството на макрофагите натоварени с антракотичен пигмент се увеличава. Чрез белодробните лимфни съдове, въглищният прах достига и се отлага в хилусните и паратрахеалните лимфни възли.натрупване на пигменти

По този начин паренхимът на белия дроб се пигментира. Тази пигментация се нарича антракоза /anthracosis/. Антракотичният пигмент не нарушава дихателните функции и газообмена в белия дроб, когато е в малко количество.

Макроскопски белодробният паренхим има характерен мозаечен вид. Под плеврите на белите дробове прозира сив до сиво-черен пигмент, който е натрупан в интерстициалната лимфна тъкан на белодробния паренхим под формата на ивици и полета. При разрез парабронхиалните лимфни възли се виждат оцветени в различна степен в зависимост от количеството на натрупания пигмент.

Микроскопски антракотичният пигмент се наблюдава свободен или фагоцитиран в кониофагите, както в алвеолите, така и в интерстициума. От тук след тяхното разграждане пигментът чрез лимфата се натрупва в хилусните лимфни възли. В по-големите лимфни възли натрупването на пигмента може да бъде в много големи количества, в резултат на което структурата на лимфния възел се заличава, което води до умерено изразена пневмофиброза.

Аргирозата е резултат от продължителен контакт или поглъщане на сребърни соли и се отнася към рубриката натрупване на пигменти. Характеризира се със сиво-черно оцветяване на кожата и лигавиците, вследствие отлагането на сребро. Среброто може да се отлага в кожата или от промишлено излагане, или в резултат на лекарства, съдържащи сребърни соли. Най-честата причина за аргироза е механичното импрегниране на кожата от малки сребърни частици при работници, занимаващи се със сребърно добиване, рафиниране, производство на сребърни изделия и метални сплави, галванични разтвори и фотографска обработка. Съществува голяма индивидуална вариабилност в продължителността на експозицията и общата доза, необходима, за да се получи аргироза.

Локализираната аргироза се появява в конюнктивата или устната лигавица след дълготрайно локално лечение със сребърни солеви разтвори или акупунктура. Генерализирана аргирия може да се развие след дългосрочно системно лечение с лекарства, съдържащи сребърни соли. Това се случва при пациенти, които са приемали суспензия от сребърни протеини за хроничен гастрит или стомашна язва или като капки за нос. Нормалното човешко тяло съдържа приблизително 1 милиграм сребро. Най-малкото количество сребро, за което се съобщава, че произвежда генерализирана аргироза при хора, варира от 4-5 до 20-40 грама. Среброто при 50-500 милиграма/килограм телесно тегло е леталната токсична доза при хора.натрупване на пигменти

Малки, кръгли, кафяво-черни гранули се появяват поотделно или в клъстери и са очевидни при рутинно оцветяване. Те се запазват както в епидермиса, така и в неговите придатъци, които се появяват най-много в зоната на основната мембрана, обграждаща потните жлези. Тези сребърни гранули също така облагодетелстват обвивките на съединителната тъкан около пилосебацейните структури и нервите. Те имат предимство за еластичните влакна и най-добре се визуализират като поразително рефракционни с тъмни полета осветление. Появява се и увеличение на количеството меланин в откритата кожа.

Електронната микроскопия показва електронно-плътни гранули. В ранните случаи те се намират във фибробласти и макрофаги, докато по-късно повечето от тях се намират извънклетъчно. Анализ на неутронно активиране, атомно-абсорбционна спектрофотометрия или рентгенова дисперсионна микроанализа може да се използва, за да се потвърди, че гранулите съдържат сребро и често също сяра и по-рядко селен. Опростена опция е обезцветяването на среброто чрез поставяне на хистологични срезове в 1% калиев ферицианид в 20% натриев тиосулфат.

Оловото е най-важният токсичен тежък елемент в околната среда. Човешкото излагане на олово и неговите съединения се проявява най-вече при оловни дейности с различни източници като оловен бензин, промишлени процеси като топене на олово и неговото изгаряне, керамика, изграждане на лодки, боядисване на олово, олово съдържащи тръби, рециклиране на батерии и други.

От всички органи нервната система е най-силно засегнатата при оловна токсичност както при деца, така и при възрастни. Токсичността при децата обаче е с по-голямо въздействие, отколкото при възрастните. Това е така, защото техните тъкани, вътрешни и външни, са по-меки, отколкото при възрастните. Дългосрочната експозиция на възрастни може да доведе до понижено представяне при някои тестове на когнитивните резултати, които измерват функциите на нервната система.натрупване на пигменти

Кърмачетата и малките деца са особено чувствителни към дори ниски нива на олово, което може да допринесе за поведенчески проблеми, дефицити и понижена интелигентност. Дългосрочното излагане на олово е причина за анемия, както и за повишаване на кръвното налягане, и главно при възрастните хора. Тежкото увреждане на мозъка и бъбреците, както при възрастни, така и при деца, е установено, че е свързано с експозиция на тежки оловни нива, водещи до смърт. При бременни жени високата експозиция на олово може да доведе до спонтанен аборт. Установено е, че хроничната експозиция на олово намалява плодородието при мъжете.

Хроничната експозиция на олово може да засегне различни органи, включително бъбреците. Оловното излагане причинява увреждане на бъбреците чрез няколко пътища. Бъбречна биопсия показва умерена фокална атрофия със загуба на проксимални тубули с видна интерстициална фиброза. Имунофлуоресцентното изследване не показа никакви депозити.

3.9/5 8 оценки

Библиография

https://www.humpath.com/spip.php?article8609
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4961898/
http://emedicine.medscape.com/article/1069121-overview#a5
http://emedicine.medscape.com/article/1069121-workup#c7


Коментари към Натрупване на пигменти

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Натрупване на пигменти
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 15:41
    Коментирайте "Натрупване на пигменти"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Патология на увредената клетка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За или Против добавките за натрупване на маса при тийнейджър

преди 4011 дни, 3 часа и 56 мин.

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4232 дни, 23 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 3 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 18 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 18 часа и 58 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 19 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС таблетки за дъвчене с вкус на ЛИМОН * 10

ОСТРОВИТ ВИТАМИНИ D3 + K2 таблетки * 90

ОСТРОВИТ ВИТАМИН С ефервесцентни таблетки 1000 мг * 20

ОСТРОВИТ ВИТАМИН С таблетки 1000 мг * 90

ОСТРОВИТ ВИТАМИН B КОМПЛЕКС + C + E таблетки * 90

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17

МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 100 РАМКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:21:50

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D таблетки 600 мг * 60 RUEL PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:19:02
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival