Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Патология на съединителната тъкан Калциноза

Калциноза

от 27 фев 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Калциноза - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Калцинозата е патологичен процес, при който се наблюдава натрупване на калций в клетките или междуклетъчното вещество. Различаваме три типа калциноза:

  • дегенеративна
  • метастатична
  • метаболитна

Дегенеративната калциноза е преди всичко местен процес на отлагане на калций в тъканите с коагулационна, казеозна и коликвационна некроза. Основна причина за развитието на този тип калциноза са дегенеративните и деструктивни процеси в тъканите. Увредените тъкани променят физикохимичното равновесие, поради което започва абсорбция на калций в кръвта, тъканните течности, както и засилване активността на фосфатазите, освободени от некротичните тъкани. Този процес се изразява с "жажда" на тъканите към калция, която определя и неговото отлагане. То протича в две фази:

  • фаза на утаяване на дребнозърнестите калциеви образувания /фаза на преципитация/
  • фаза на кристализация

Калциевите отлагания могат да бъдат с различни размери: дребнозърнести, микролити, макролити, пластични кристали и концентрични слоисти телца. Калцият се отлага:

  • Вътреклетъчно - среща се сравнително рядко. То се осъществява в клетки, при които се развива процес на некробиоза или некроза - некротичните клетки на бъбречните каналчета, в миоцитите на миокарда и в нервните клетки. Калцият се отлага в митохондриите и лизозомите под формата на фини електронно плътни зрънца.
  • Извънклетъчно - започва в некротични клетки, чрез отлагане на Са във везикули обвити с мембрана. Наблюдава се в интерстициалната съединителна тъкан на кожата, подкожната тъкан, по хода на сухожилията, фасциите и апоневрозите, мускулите и нервните влакна, съдовете, фиброзния пръстен и сърдечните клапи при атеросклероза.

Микроскопски калциевите отлагания се наблюдават под формата на фини или по-големи зрънца вътре или в съседство с некротични клетки. Те са оцветени тъмновиолетово. Вътреклетъчното и извънклетъчно отлагане на калций се проявява морфологично с петрификация на тъканите и органите. Тя може да се прояви в два варианта: вкаменяване на тъканите и вкаменяване съчетано с осификация. Петрификацията може да се демонстрира като местен или генерализиран процес.калциноза

Местна петрификация се наблюдава най-често в областта на туберкулозни казеозни огнища, сифилитични гуми, инфаркти. Особено често се развива в загинали паразити като трихинела и ехинокок. Макар и рядко, тя се открива при възпалителни процеси, като адхезивен перикардит, където отложеният калций води до формирането на "бронирано сърце". Като казуистична рядкост се среща калцификацията на тромби наречени флеболити и петрификация на мъртъв плод.

Генерализираната петрификация се характеризира с отлагане на калция в съединителната тъкан след мукоидно набъбване или хиалиноза.

Метастатичната калциноза е патологичен процес, при който се пренасят калциеви соли от техните депа до тъканите и органите. Главна причина за този патологичен процес са обширните деструктивни изменения, които настъпват в тъканите при миелом, при раковите метастази и остеомиелит. Тук се наблюдава изразена мобилизация на калция от депата, която води до хиперкалцемия. Тя може да се срещне при хипервитаминоза D, при хиперпаратиреоидизъм, хронична бъбречна недостатъчност с ретенция на фосфати.

Микроскопски калциевите метастази могат да се наблюдават по хода на мембраните на артериалните съдове и по хода на миофибрилите на миокарда. Този процес се среща и в стомаха, бъбреците и белия дроб. При тези органи калцинозата се дължи на излъчваните от тях кисели продукти, които създават алкална среда. Тя не позволява калция да се задържа в разтворено състояние, поради което се отлага по базалните мембрани и еластичните влакна на тъканите.

Метаболитната калциноза няма нищо общо по етиология и морфогенеза с тази на дегенеративната и метастатична калциноза. Причините за възникването на метаболитната калциноза са неясни. Предполага се, че основно значение имат неустойчивостта на буферните системи. Известни са ограничена и системна форма на метаболитна калциноза. Местната калциноза /калциевата подагра/ се характеризира с отлагане на калций в кожата на палеца на ръката и рядко в кожата на краката.

Кожната калциноза е термин, използван за описание на група нарушения, при които калциевите отлагания се образуват в кожата. Първоначално Вирхов описва състоянието през 1855 година. Тя се класифицира в 4 основни типа според етиологията: дистрофична, метастатична, ятрогенна и идиопатична. Няколко редки типа са класифицирани като дистрофични или идиопатични.

Във всички случаи на кожна калциноза, неразтворимите съединения на калций се отлагат в кожата поради локални и/или системни фактори. Тези калциеви соли се състоят предимно от хидроксиапатитни кристали или аморфен калциев фосфат. Патогенезата на заболяването не е напълно разбрана и редица фактори позволяват да настъпят различни клинични сценарии.калциноза

Метаболитните и физическите фактори са ключови за развитието на повечето случаи на калциноза. Ектопична калцификация може да настъпи при установяване на хиперкалцемия и/или хиперфосфатемия, когато продуктът от калциев фосфат надхвърли 70 mg2/dL2, без да има предшестващо увреждане на тъканите. Тези повишени екстрацелуларни нива могат да доведат до повишени вътреклетъчни нива, калциево-фосфатна нуклеация и кристално утаяване. Алтернативно, увредената тъкан може да позволи приток на калциеви йони, водещи до повишено ниво на вътреклетъчно калций и последващо кристално утаяване. Увреждането на тъканите също може да доведе до денатурирани протеини, които преференциално се свързват с фосфат. Калций след това реагира със свързани фосфатни йони, водещи до утаяване на калциев фосфат.

При биопсия, гранули и депозити на калций се наблюдават в дермата, със или без обкръжаваща реакция на чуждо тяло. Алтернативно, масивни калциеви отлагания могат да бъдат разположени в подкожната тъкан. В областите на некроза калциевите отлагания често се срещат в стените на малки и средни кръвоносни съдове. Нанасянето на калций може да се потвърди на Von Kossa и петна на алисариновото червено.

3.4/5 13 оценки

Библиография

Color atlas of pathology, Section Connective tissue lesions
https://en.wikipedia.org/wiki/Calcinosis
http://emedicine.medscape.com/article/1103137-overview#a5
http://emedicine.medscape.com/article/1103137-workup



Коментари към Калциноза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Калциноза
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:07
    Коментирайте "Калциноза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Патология на съединителната тъкан
  • 4 начина да се справим с камъни на сливиците
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4232 дни, 11 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 12 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 12 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 23 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 30 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival