Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Обща микробиология Устройство на гъбите

Устройство на гъбите

от 19 юли 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Устройство на гъбите - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Гъбите или фунги представляват растителни, безхлорофилни еукариотни микроорганизми. При оцветяване по Грам се багрят в синьо и се определят като Грам-положителни. Те са обединени в отделно царство Гъби (Regum Fungi), което включва над 500 хил. вида. Малка част от гъбите са патогенни (болестотворни) за човека и причиняват инфекции на кожата, лигавиците и по-рядко на вътрешните органи, които се наричат микози, както и алергични заболявания.

В зависимост от своите морфологични особености, гъбите се разделят на:

  • нишковидни гъби;
  • дрожди;
  • несъвършени гъби.

Устройство на гъбите - нишковидни гъби

Нишковидните гъби притежават като основен структурен елемент т.нар. хифа, която представлява вегетативна форма на гъбите и е с пръчковидна форма. Тя има голяма дължина, понякога достигаща няколко метра, а напречния й диаметър е от порядъка на 1-10 микрометра (µm). Хифата има добре оформена тънка и еластична клетъчна мембрана, а ядрото (1-2) й е морфологично оформено и има собствена мембрана. Този белег отличава гъбите от прокариотните микроорганизми и ги определя като еукариоти.

Видове мицел

Представители на нишковидните гъби са плесените, при които хифите се различават по един от основните белези - при част от тях хифите са септирани (отделени) с преградни стени, а при другите не са септирани. При благоприятни условия плесените се размножават безполово (вегетативно) и посредством образуване безполови спори. Хифата се дели напречно, след което се удвоява или се удължава от двата си края. При размножаването им върху твърда хранителна среда се формират колония, която носи названието мицел. Различните видове плесени образуват пигменти с различен цвят, които придават на колониите пигментиран вид - бели, червени, черни и пр.

При култивиране на плесените на хранителни среди една част от хифите проникват в дълбочина и формират субстратен мицел, а другата се намира във въздуха над средата и се нарича въздушен мицел. Чрез субстратния мицел се осъществява храненето на колонията, а чрез въздушния мицел - размножаването. Върху въздушните разклонения на мицела се извършва размножаването на безполовите спори, които се развиват като размножителни органи - спорангиеносци или конидиеносци, чийто край се разполагат безполовите спори. При плесените те служат като органи за безполово размножаване и за разлика от спорите на бацилите, те се образуват, независимо от условията на средата. В плесените е възможно и полово размножаване.

Независимо от формата или размера си, гъбите са хетеротрофни и извличат храната си външно, като освобождават хидролитични ензими в непосредствената им среда (абсорбционно хранене).

Основните хифомицели са три вида:

Мукор1. Мукор (Mukor) - представлява едноклетъчна нишковидна плесен с големи размери и несептирани хифи. Мицела във въздушната среда се състои от спорангиеносеци, чийто свободен край е удебелен и около него се образува спорангият, представляващ торбовидно образувание. В него се разполагат множество ендоспори. След узряването на спорангия спорите се освобождава при попадане в благоприятни условия се развиват и образуват хифи. Типичен представител на този вид плесени е Mukor mucedo.

2. Аспергилус (Aspergillus) - при него хифите в субстратния мицел са септирани, докато тези във въздушното пространство са несептирани и се наричат конидиеносци. Свободният край на последните е леко задебелен (колумела) и от тях в радиална посока изхождат шипчета (стеригми), върху които се образуват екзоспори - конидиеви спори. Aspergilus niger е главният представител на тази група плесени.

Устройство на гъби Аспергилус и Пеницилиум3. Пеницилум (Penicillium) - характерна особеност на този вид плесен е, че и субстратните, и въздушните хифи са септирани. При тях стеригмите са метловидно разположени и върху свободния им край се формира конидиеви спори. Penicillium chrysogenum, известен преди като P. notatum, е представител на вида пеницилиум, които образува антибиотичното вещество пеницилин.

Хифите притежават голям набор от ензими, които позволяват разнообразна биохимична активност на плесените и участието им в обляната на веществата в природата. Някои от тях се използва в индустрията и в производството на храни, хранителни добавки, медикаменти (антибиотици, ензимни препарати), при зреенето на различни видове сирена и пр.

Устройство на гъбите - дрожди

Дрождите (saccharomycetes) представляват едноклетъчни безхлорофилни микроорганизми, чиято форма може да бъде кръгла, овална, елипсовидна и много рядко пръчковидна. Големината им варира между 5-10 µm и притежават двойноконтурна ригидна клетъчна обвивка, както и морфологично диференцирано ядро. Клетъчната цитоплазма съдържа множество включвания с мастен, белтъчен или въглехидратен произход и вакуоли.

ДрождиРазмножаването на дрождите се реализира по безполов или по полов начин. Безполовото размножаване се извършва с просто пъпкуване, което при благоприятни условия придава на клетката дървовиден изглед. Половото възпроизводство се осъществява посредством конюгация - сливане на две клетки, при което клетъчната обвивка се отваря на местата на сливането и последва обмяна на генетичен материал. След образуването на две дъщерни клетки възпроизводството продължава по безполов начин - чрез пъпкуване. Дрождите формират и спори, в които могат да се включат 2, 4, 8 или 16 клетки, които се наричат аскоспори.

Дрождите се повсеместно разпространени в природата и се характеризират с висока биохимична активност, което ги прави един от основните участници в кръговрата на веществата в природата. Те осъществяват спиртната ферментация и се използват широко в промишлената микробиология.

Устройство на гъбите - несъвършени гъби

Несъвършените гъби (Fungi imperfecti, Deuteromycota) се наричат още дрождеподобни микроорганизми, които формират многоклетъчни мицели. Възпроизводството им се осъществява по безполов начин, като хифите се разпадат на отделни фрагменти. Те на по-късен етап могат да се размножават и чрез пъпкуване.

КандидаСъществуват над 25 хил. вида несъвършени гъби, повечето от които не причинява заболявания при човека. Патогенни видове са причинителите на кандидомикози - Candida albicans, Cryptococcus neoformans, дерматофити и др. Фунгите са развили множество механизми, чрез които колонизират човешкия и животинския организъм. Способността да се развиват при температура от 37°C е една от най-важните. Продукцията на кератиназа позволява на дерматофитите да разграждат кератина в кожата, косата и ноктите. Характерен е т.нар. диморфизъм, които позволява на някои гъби, които съществуват в природата като плесени, да преминат към дрождевидна форма в гостоприемника и по този начин да станат патогенни. За разлика от това, Candida albicans съществува под формата на дрожди от нормална флора на човек, но става инвазивна в нишковидна форма. В допълнение, антифагоцитните свойства на капсулата на Cryptococcus neoformans и способността за адхериране на C. albicans позволяват реализирането на болестотворния потенциал за тези гъбички.

Гъбите могат да се разпространят локално, като дерматофити върху кожата или еумикотични мицетоми в подкожната тъкан. Sporothix schenckii, друг подкожен патоген, се разпространява чрез лимфните съдове. Системните микози обикновено се дължат на гъбична инфекция на белите дробове. Причинителите се фагоцитират от алвеоларните макрофаги, но не се унищожава и с тях разпространяват хематогенно до отдалечени места в тялото. Изключение е Cryptococcus neoformans, който се разпространява, без да бъде фагоцитиран. Болестните прояви на някои гъбични инфекции се дължат от части на реакцията на имунната система на гостоприемника към тях. Пример за това са алергичните реакции, предизвикани от някои гъбички.

5.0/5 6 оценки

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8165/#A3888
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8125/#A3905
https://en.wikipedia.org/wiki/Fungi_imperfecti
https://en.wikipedia.org/wiki/Penicillium
https://www.scribd.com/document/340682690/jawetz-2013 medical miceobiology-pdf
Микробиология - Медицинско издателство "АРСО" София 2000

Коментари към Устройство на гъбите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Устройство на гъбите
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 11:01
    Коментирайте "Устройство на гъбите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща микробиология
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Използвали ли сте устройство кучегон срещу бездомните кучета?

преди 2213 дни, 21 часа и 17 мин.

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2305 дни, 17 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 23 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 14 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 14 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 14 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival