Бариатрична хирургия
› Показания за бариатрична хирургия
Въведение
Бариатричната хирургия или позната още като операция за отслабване, включва различни процедури, извършвани при хора със затлъстяване. Дългосрочната загуба на тегло чрез стандартни процедури (байпас по Roux, ръкавна гастректомия и билиопанкреатична диверсия) се постига до голяма степен чрез промяна на нивата на чревните хормони, които са отговорни за глада и ситостта, което води до нова зададена точка на хормонално тегло. Бариатрична хирургия е до голяма степен с хормонални промени в организма, като намалението на секрецията на чревните хормони се развива в резултат на резекцията и малабсорбцията.
Дългосрочните проучвания показват, че процедурите причиняват значителна дългосрочна загуба на тегло, възстановяване от диабет, подобряване на сърдечно-съдовите рискови фактори и намаляване на смъртността от 40% на 23%. Националният институт по здравеопазване на САЩ препоръчва бариатрична хирургия за хора със затлъстяване с индекс на телесна маса (ИТМ) най-малко 40 и за хора с ИТМ 35 с придружаващи заболявания като диабет. Последните насоки обаче предполагат, че всеки пациент с ИТМ над 30 със съпътстващи заболявания е кандидат за бариатрична хирургия.
В допълнение към способността им да лекуват затлъстяването, тези операции са много ефективни при лечението на диабет, високо кръвно налягане, сънна апнея и висок холестерол, както и някои други заболявания. Тези операции също имат способността да предотвратят бъдещи здравословни проблеми. Самата бариатрична хирургия позволява на пациентите със затлъстяване, избрали да се подложат на лечение, да се радват на по-добро качество на живот и по-дълъг живот.
Днешните бариатрични операции са усъвършенствани в продължение на много десетилетия и са сред най-добре изучените лечения в съвременната медицина. Те се извършват с малки разрези с помощта на минимално инвазивни хирургични техники (лапароскопска и роботизирана хирургия). Тези постижения позволяват на пациентите да имат по-добър и бърз възстановителен период с по-малко болка, както и по-малко усложнения. Тези операции са изключително безопасни, като честотата на усложненията е по-ниска от обичайните операции като холецитектомия, хистеректомия и смяна на тазобедрена става.
Показания за бариатрична хирургия
Бариатричната хирургия се предприема основно при пациенти с наднормено тегло, като се стреми максимално да им се помогне с отслабването и да се намали риска от потенциално животозастрашаващи здравословни проблеми, свързани с теглото, включително:
- Сърдечни заболявания и инсулт
- Артериална хипертония
- Хепатостеатоза
- Сънна апнея
- Диабет тип 2
Бариатричната хирургия обикновено се извършва само след като пациентите се опитат да отслабнат чрез промяна в диетичния режим, намаляване на калорийния прием и увеличаване на ежедневното физическо натоварване.
Бариатрична хирургия се препоръчва основно при пациенти с индекс на телесна маса 40 или по-висок, което се води екстремно затлъстяване. Ако ИТМ на пациентите се движи между 35 и 40, но имат придружаващи състояния като диабет, високо кръвно или сънна апнея, също са индуцирани за извършването на операция. Въпреки това, бариатричната хирургия не е за всеки с наднормено тегло. При повечето пациенти се препоръчва първо промяна в начина на живот, което понякога може да бъде достатъчно за подобряване на общото им състояние. Освен това, оперираните пациенти се проследяват в дългосрочен план, което включва проследяване на храненето и начина на живот.
Оперативни рискове
Както при всяка голяма процедура, бариатричната хирургия крие потенциално рискове за здравето, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Рисковете, свързани с хирургичната процедура, могат да включват:
- Прекомерно кървене
- Инфекция
- Нежелани реакции към упойката
- Кръвни съсиреци
По-дългосрочните рискове и усложнения от операцията за отслабване варират в зависимост от вида на операцията. Те могат да включват:
- Обструкция на червата
- Дъмпинг синдром (диария, зачервяване, замаяност, гадене и повръщане)
- Постоперативна херния
- Недохранване
- Ниска нива на кръвна глюкоза
- Стомашна язва
- Повръщане
- Гастроезофагеален рефлукс
Видове бариатрична хирургия
Всеки вид бариатрична хирургия има своите предимства и недостатъци. Сред най-често използваните видове операции са:
- Стомашен байпас (Roux-en-Y) - това е най-широко разпространената бариатрична операция. Процедурата обикновено е необратима. Хирургът прошива горната част от стомаха, затваряйки го от останалата част на стомаха. След това се прави анастомоза между тънко черво с останалата част от стомаха. Храната заобикаля по-голямата част от стомаха и дванадесетопръстника, и вместо това влиза директно в средната част на тънките черва. По този начин драстично се намалява обемът на стомаха и количеството на храна, което може да доведе до неговото напълване. Намаляват се и усвояването на хранителни вещества.
- Ръкавна гастректомия (sleeve gastrectomy) - при този вид бариатрична операция се отстранява около 80% от стомаха, като той придобива вид на тръба или канал. Този по-малък по обем стомах не може да побере голямо количество храна. Чрез стомашната резекция се намалява и секрецията от стомашните клетки на грелин, който представлява хормон, контролиращ апетита. Предимствата на тази процедура включват значителна загуба на тегло и липса на анастомозиране между стомаха и червата, което е свързано с риск от усложнения. Ръкавната гастректомия също изисква по-кратък престой в болница, в сравнение с другите процедури.
- Билиопанкреатично отклонение с дуоденално превключване - тази операция се състои от два основни етапа, като първия етап от операцията е извършването на процедура, подобна на ръкавната гастректомия. Вторият етап от операцията включва анастомозиране на крайната част на червата с дуоденума, близо до стомаха. По този начин се заобикалят по-голямата част от червата. Основната причина за извършването на този тип операция е нямаляване усвояването на хранителни вещества. Въпреки, че е изключително ефективен метод, той е свързан с по-голям риск от следоперативно недохранване и недостиг на витамини.
Следоперативни резултати
Стомашният байпас и другите бариатрични операции могат да осигурят дългосрочна загуба на тегло при повечето пациенти. Количественото отслабване основно зависи от вида на операцията и дали пациентите са склонни към промяна в начина на живот. При пациенти с много висока степен на затлъстяване е възможно в рамките на две години след операция тяхното тегло да се редуцира наполовина.
В допълнение към загубата на тегло, операцията на стомашен байпас може да подобри протичането на някои придружаващи състояния, включително:
- Сънна апнея
- Високо кръвно налягане
- Диабет тип 2
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
Бариатричните операции също могат да подобрят способността на пациентите да извършват рутинни ежедневни дейности, което би могло да помогне за подобряване на качеството ви на живот. При някои оперирани пациенти, които не спазват лекарските препоръки по отношение основно на хранене, могат да развият някои сериозни усложнения и малнутриция.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/bariatric-surgery/about/pac-20394258
https://en.wikipedia.org/wiki/Bariatric_surgery
https://www.nhs.uk/conditions/weight-loss-surgery/
https://asmbs.org/patients/bariatric-surgery-procedures
https://www.healthdirect.gov.au/guide-to-bariatric-surgery
Коментари към Бариатрична хирургия