Антенатален скрининг с помощта на ултразвук или други физични методи за откриване на изоставане в нарастването на плода МКБ Z36.4
Феталната морфология представлява високоспециализирано ултразвуково изследване, при което се оглеждат всички органи и системи на бебето. Тя представлява aнтенатален скрининг с помощта на ултразвук или други физични методи за откриване на изоставане в нарастването на плода.
Тази процедура има за цел да установи отклонения от нормалното развитие на бебето във всеки един етап от развитието и проследява дали изостава и гестационната възраст отговаря ли на морфологията на плода. Феталната морфология отчита отговаря ли гестационната възраст на пропорциите на плода.
През 12-13 гестационна седмица се прави оценка на основни органи на плода:
- развитието на главата,
- на орбитите,
- на коремната стена,
- на крайниците,
- на пикочния мехур,
- на стомаха,
- оценява се феталната носна кост,
- определя се и положението на плацентата,
- състоянието на пъпната връв,
- както и на състоянието на съдовете в нея.
В този период се прави и диагноза на големи структурни аномалии на плода.
През втория триместър на бременността (между 18 и 23 гестационна възраст) се прави вторият важен преглед на плода. Този период позволява оглеждане на всички органи и системи. Прави се оценка на сърцето, както и на лица на бебето. През този период могат да се изключат или диагностицират много аномалии на плода.
Третият ехографски преглед се извършва между 28-ма и 30-та гестационна седмица и позволява по-обстойно оглеждане на плода, поради това, че той е нараснал, може да се прецени пропорцията между отделните части на тялото според възрастта, съразмерността на крайниците, както и извършване на доплерово изследване на кръвообращението на плода.
Тези методи са високо специфични и позволяват оглеждане на морфологията на плода в детайли и вероятността за откриване на структурна аномалия е значително висока.
Нормалното ехографско изследване може да открие изоставане в нарастването на плода.
Причините за това могат да бъдат много, но най-вече се свързват с недохранване на майката, недобро снабдяване с кислород и хранителни вещества на плода, поради аномалии на плацентата, на пъпната връв, на плода. Липсата на нарастване на плода води до тежки последствия за него, ако не бъдат взети своевременно мерки.
Причините за малък плод за гестационната си възраст могат да бъдат в майката, например:
- лошо хранене,
- лошо наддаване по време на бременност,
- анемия,
- алкохол,
- тютюнопушене,
- хронични заболявания на майката,
- сърдечно-съдови заболявания,
- хипертония,
- инфекции на майката,
- заболявания по време на бременност (прееклампсия, многоплодна бременност).
Причините от страна на плода са:
- хромозомни аномалии (синдром на даун, на Едуардс и на Патау, на Търнър),
- вътрематочни инфекции като цитомегало вируси рубеола.
Диагностицирането на изоставането на нарастване на плода може да се установи с ехографско изследване, измерване на височината на маточното дъно и заключението се прави според гестационната възраст.
Изоставане на маточното дънно с над 4 см от очакваното положение е белег за изоставане в развитието. Най-точно е ултразвуковото изследване. Освен на плода, трябва да се прави оценка и на зрелостта на плацентата и пъпната връв.
Коментари към Антенатален скрининг с помощта на ултразвук или други физични методи за откриване на изоставане в нарастването на плода МКБ Z36.4