Антенатален скрининг за откриване на повишено ниво на алфа-фетопротеин и амниотична течност МКБ Z36.1
Алфа-фетопротеинът е протеин, който обикновено се произвежда от черния дроб и плодния сак на развиващия се плод по време на бременността. Нивата му намаляват скоро след раждането.
Алфа-фетопротеиновият тест (AFP) представлява кръвен тест, проверяващ нивото на този протеин в кръвта на бременната жена, като самото вещество се произвежда в черния дроб на нероденото бебе. Той индикира промени в правилното развитие на плода и евентуалното наличие на някои заболявания като:
- спина бифида;
- аненцефалия;
- омфалоцеле;
- хромозомни болести (синдром на Даун, синдром на Едуардс).
Тестът се препоръчва на всички бременни жени, за да се направи скрининг на бебето по време на бременността за някои тежки заболявания. Този тест може да се направи заедно с амниоцентезата за по-голяма сигурност.
Най-често се прави между 15 и 20 г.с. Изследването на алфа-фетопротеинът е само скринингов метод, чрез него не може да се постави диагноза за наличие на малформация, поради което при откриване на много високи стойности на веществото, са необходимо други тестове за уточняване на състоянието.
Понякога завишените стойности не са индикатор за патология, а са свързани с наличието на двуплодна бременност, напреднала бременност и други.
AFP може да бъде изследван наред с:
- човешки хорионгонадотропин (ЧХГ), който е произвеждан от плацентата хормон,
- неконюгиран естриол, който също се произвежда от плацентата и от плода,
- Инхибин А, който се освобождава от плацентата.
Изследването би било най-точно, ако се проведе между 16-та и 18-та г.с. Всички бременни жени трябва да се подлагат на това изследване, особено в случаите на:
- напреднала възраст на бременната жена,
- етнически произход,
- тегло на бременната,
- придружаващи заболявания,
- генетична предразположеност,
- болни от хронични заболявания (диабетички на инсулин).
При силно завишени резултати на кръвните тестове е необходимо да се направи високоспециализиран тест като амниоцентеза. Тя е процедура, при която се взема малко околоплодна течност, която се изследва за генетични и хромозомни аномалии.
Антенаталният скрининг за откриване на повишено ниво на алфа-фетопротеин и амниотична течност е много ценен, за установяването на някои сериозни заболявания на плода и предотвратяването на евентуални усложнения в протичането на бременността.
Повишеното ниво на амниотична течност се нарича многоводие (хидрамнион). За многоводие се говори, когато количеството на околоплодната течност е над 2000 мл. Причината за увеличеното набиране на околоплодна вода е увеличената продукция на амниотичния епител.
Най-често причината е в плода и се дължи на вродени заболявания като:
- spina bifida,
- аненцефал,
- пороци на сърцето,
- възли на пъпната връв.
Хидранмионът представлява опасност както за майката, така и за плода.
Ненормално уголемяващата се матка представлява опасност от много бързо и прогресивно притискане на органите на бременната.
Коремните стени се преразтягат, в резултат диафрагмата се издига, дишането се затруднява, появяват се задух и сърцебиене. В долните крайници могат да настъпят по-тежки отоци. Особено изразени са разстройства от общ и местен характер, а бременността завършва най-често с аборт или преждевременно раждане. Плодът е много подвижен и при раждане се установяват често аномалии в позицията му.
Често околоплодната вода изтича по-рано, а тъй като липсва пръстенът на съприкосновение при пукане на околоплодния мехур, може да изпадне пъпна връв (или друга дребна част) и животът на детето да бъде застрашен. Поради преразтягане на матката често се явяват преждевременно маточни контракции и около 1/3 от децата се раждат преждевременно.
Поради преразтягане на маточната мускулатура, както и поради честите аномалии в разположението на плода и липса на предлежаща част, която да дразни, родовата дейност е слаба и усложненията на раждането в плацентарния период са чести. За многоводие може да се мисли, когато бременната е с увеличена обиколка на корема, която може да достигне 120-130 см.
Детските части не се опипват или се опипват трудно. Понякога се усеща при леко потупване от едната страна на корема се усеща от другата страна подвижна течност. Ехографското изследване оказва много висока диагностична точност.
Прогнозата за майката е добра, но за плода не е. Абортите и преждевременните раждания са чести, а някои деца се раждат с несъвместими с живота аномалии. Поведението при бавно развиване на многоводие поведението е изчаквателно. За предотвратяване на преждевременно раждане се назначава покой, а при поява на контракции - успокояващи матката средства.
При наличие на родова дейност се полагат грижи за запазване на околоплодния мехур до получаване на достатъчно разкритие. По време на плацентарния период се налага строг контрол поради опасност от кръвотечения.
Коментари към Антенатален скрининг за откриване на повишено ниво на алфа-фетопротеин и амниотична течност МКБ Z36.1