Наблюдение върху протичането на бременността при жена с хабитуални аборти в анамнезата МКБ Z35.1

У жени с хабитуални аборти лечението на започнал аборт не се различава от лечението на обикновен спонтанен аборт.
Същественото в лечението на хабитуалните аборти е профилактиката
За да се проведе целенасочена профилактика, жените с хабитуални аборти трябва да бъдат диспансеризирани и редовно наблюдавани в женската консултация не само когато са бременни, но особено в интервалите между две бременности.
Налага се активно наблюдение върху протичането на бременността при жена с хабитуални аборти в анамнезата.
Основна задача на профилактиката на хабитуалните аборти е откриване на причината и отстраняването й (лечение на основното заболяване) преди настъпване на следващата бременност - отстраняване на възли на матката (миомни), коригиране на неправилно положение на матката, лечение на установена тиреотоксикоза, лечение на диабет и други.
Една от причините за хабитуалните аборти е недостатъчност на затварящите механизми на цервикалния канал. В такъв случай абортът настъпва обикновено около 4-ти или 6-ти лунарен месец с пукане на околоплодния мехур без предшестваща болка.
За недостатъчност на вътрешния зев на цервикалния канал говори пропускането на Хегеровия дилататор номер 8. Пробата се прави, когато жената не е бременна.
За отстраняване на инсуфициенцията се прибягва до оперативно лечение преди или през време на бременността. През настъпване на нова бременност се провежда профилактично лечение.
При изяснена причина за хабитуалния аборт (диабет, тиреотоксикоза, хипоплазия на матката и други) е според основната причина, но при неустановена такава е симптоматично.
В основа на профилактичното лечение лежат основните елементи:
- покой,
- правилно хранене и редовна дефекации,
- психопрофилактика,
- медикаментозно поддържане на добрия тонус на нервната система,
- потискащи маточните контракции средства,
- хормонът на жлъчното тяло,
- витамин Е,
- поливитамини,
- антилуетично лечение и други.
1. Пълен физически и психически покой се осъществява най-добре, като бременните биват хоспитализирани 2-4 седмици преди обичайния термин на спонтанните аборти до 4-8 седмици след този срок.
Болничното лечение е показано и поради това, че то гарантира пълно полово въздържание, което е абсолютно необходимо при случаи с хабитуални аборти.
Наред с това жената се от домашната работа, която е свързана с навеждане, вдигане на предмети, пране и други. Не е необходимо в болницата бременната непрекъснато да лежи и да е неподвижна в леглото.
Психичният покой се постига главно с помощта на лекуващият лекар: медикаментозно поддържане на добър тонус на нервната система.
2. Грижите за правилното хранене се състоят в осигуряване на разнообразна и богата на витамини храна. През месеците, когато храната е по-бедна на витамини, се предписват поливитаминозни препарати.
Важно е да се осигури редовна дефекация, тъй като запекът и напъните при ходене по голяма нужда дават неблагоприятно отражение. Употребата на драстични очистителни средства е противопоказана.
Наред с тези общи мероприятия все още в акушерската практика за лечение на хабитуалните аборти има недостиг на прогестерон, макар да не може да се докаже със сигурност, че при всяка жена с хабитуални аборти има недостиг на този хормон.
Лечението с хормона на жълтото тяло трябва да започне още със закъсняването на менструацията и установяването на бременност.
Целесъобразно е прилагането му да продължи до 4-5 месец на бременността, като се започва 4-5 дни преди датата на обичайния термин на менструацията (ако жената не би била бременна) и се продължава през дните, отговарящи на менструацията, т.е. когато чувствителността и възбудимостта на матката са най-големи.
При заплашващ аборт трябва да се направи всичко възможно, за да се запази бременността.
Бременната трябва непременно да спазва строг режим на легло, най-добре в болнично заведение и не бива да става от него. Този режим трябва да се спазва 6-8 дни след спиране на кръвотечението. На жената се осигурява пълен психически покой.
Диетата трябва да избягва грубо целулозни храни, както и газообразуващи, които предизвикват усилена перисталтика. Полагат се гижи за редовна дефекация.
За "успокояване" на матката могат да се приложат успокояващи болката препарати, които обаче не потискат маточните контракции.
Ако въпреки режима на легло и хормоналното лечение кръвотечението не престане, изгледите да се запази бременността са малки.
В случаи, че бременността се запази, жената се съветва да спазва режим на легло в дните, когато би трябвало да получи менструация.
Гроздовидната бременност (мехуреста мола) е заболяване на хорионните въси.
Характеризира се с дегенерация на въсите, които се превръщат в мехурчета, така че хорионната тъкан се превръща в маса от гроздовидно разположени кистички.
Среща се в 0,2-0,4 % от всички бременности и по статистически данни се среща по-често в някои географски области много по-често.
Повторната й поява у една и съща жена се среща многократно.
Клинично се проявява с няколко характерни симптома. Първият от тези признаци е кръвотеченията, което се дължи на отлепването на дегенериралите въси от стената на матката.
Те се различават по сила и обикновено не се различават от кръвотеченията при аборт. Ако заедно с кръвта се установи изпадане на мехурчетата, така се осигурява диагнозата на мехурчестата мола.
Вторият признак, който отличат молата от аборт е по-голям обем на матката, отколкото отговаря на срока на бременността.
При това състояние на бременността зачестяват токсикозите на бременността, поради по-голямото количество произведен хорионгонадотропин, както и по-често срещани епилептични припадъци в по-ранните месеци на бременността.
След различно дълъг период на развитие настъпва изхвърляне на молата като абортът протича прострахирано с изобилни кръвотечения.
Усложненията след изхвърляне на молата са чести. Инфекция може да се развие много след изхвърляне на обикновен аборт. А най-честото усложнение е развитие на злокачествен тумор - хорионепителиома.
Поради опасност от обилна кръвозагуба, от перфорация на матката при изчистване на молата и най-вече поради опасността от последващо развитие прогнозата на мехурчестата мола е много сериозна.
Лечението е като при обикновения аборт, но има някои особености, като:
- прекъсване на бременността във възможно най-кратък срок и с най-малко увреждане за бременната,
- незабавно изпразване на матката поради обилни кръвотечения,
- профилактика на инфекцията.
Жени, имали мехурчеста мола остават под активно диспансерно наблюдение, най-малко в продължение на една година.
Изследва се често, поради риск от развитие на хорионепителиома, както и пробен кюретаж при съмнение.
Нужно е в продължение на една година да се проследява биологичната реакция за бременност, в първите 3 месеца ежемесечно, а след това през 2 месеца.
Повече информация:
Коментари към Наблюдение върху протичането на бременността при жена с хабитуални аборти в анамнезата МКБ Z35.1