Необходимост от имунизация против друга уточнена инфекциозна болест (една) МКБ Z26.8
Петнистият тиф е остро инфекциозно, трансмисивно, антропонозно заболяване, чийто причинител е R.prowazeki.
Характеризира се с обща интоксикация, фебрилитет, различно изявен розеоло - петехиален обрив, увреждане на вътрешните органи и преди всичко на централната нервна система.
Причинителят на петнистия тиф е бактриоподобен подвижен Грам-отрицателен микроорганизъм, вътреклетъчен.
Проникването на рикетсии в човешкия организъм се осъществява през кожата, лигавиците, конюнктивите или дихателните пътища. Попадайки в кръв те намират благоприятни условия за размножаване в ендотела на съдовете и капилярите.
Развитието на петнистия тиф минава през следните няколко фази:
1. Внедряване на рикетсиите и фиксирането им в съдовия ендотел (през инкубационния период),
2. Разрушаване на ендотелните клетки и попадане на рикетсиите в кръвта - рикетсиемия и токсинемия (начало на клиничните прояви),
3. Функционални нарушения на съдовия апарат във всички органи и системи под формата на хиперемия, палиатична хиперемия и забавяне на кръвния ток.
4. Дестриктивно - пролиферативно изменение на капилярите с образуване на тромби и специфични грануломи.
5. Активиране на защитните сили на организма и специфична имунопрофилактична настройка - нарастващ имунитет и оздравяване.
Болният човек е единственият извор на заразата при епидемичнита форма на заболяването. Болният може да бъде източник на инфекцията при епидемичната форма на заболяването не повече от 20-21 дни.
Специфичните преносители на заболяването са дрешните и главови въшки. Срамните въшки нямат епидемиологично значение предвид тяхната биология.
Механизмът на предаване на заразата е посредством проникване на рикетсиите в организма от депонирани върху кожата фекалии на заразените въшки или чревно съдържимото им. То може да се осъществи чрез при разчесване, през конюнктивите или горните дихателни пътища (въздушно-прахов механизъм) под формата на аерозол.
След преболедуване се установява добре изразен имунитет, но продължителността се колебае индивидуално. Този постинфекциозен имунитет се характеризира като антитоксичен и антиинфекциозен. След преболедуване може да се развие инфекциозен имунитет, който може да съществува много години след заболяването, поради запазване на рикетсиите в латентно състояние в организма.
Редица екзогенни и ендогенни фактори, както и стресови фактори, могат да отключат възникване на рецидивната форма на заболяването - Брил-Цинслер.
Възприемчивостта се обуславя от наличие или липса на специфичн имунитет.
Необходимостта от ваксина против петнист тиф се състои предимно от това, че осигурява превенция на рискови контингенти. Провежда се по специални показания с жива авирулентна ваксина или с жива химическа ваксина по указание на Министерството на здравеопазването. В световната практика много рядко се прилага, дори при епидемично разпространение на петнистия тиф.
Повече информация:
Коментари към Необходимост от имунизация против друга уточнена инфекциозна болест (една) МКБ Z26.8