Необходимост от имунизация против тетанус МКБ Z23.5
Тетанусът е остра ранева инфекция, протичаща с драматична клинична картина, изискваща специфична профилактика и лечение. Причинява се от Clostridium tetani и протича с характерни тонични и клонични гърчове и общ спазъм на напречнонабраздената мускулатура.
Clostridium tetani е широко разпространен в почвата и в чревния тракт на тревопасните животни и на човека бактерий. Исключително устойчив на изсушаване и на високи температури.
Входната врата на инфекцията е нарушената цялост на кожата и лигавици. Заболяването може да възникне и след незначителни травми.
Най-опасни са дълбоките, прободни рани, замърсени с почва.
За входна врата на инфекцията могат да послужат:
- пъпната рана при новородени,
- наранена лигавица при аборти,
- при различни медицински и стоматологични манипулации,
- оперативни рани,
- убождания с игла, питон, тръни,
- огнестрелни рани,
- увредена кожа при изгаряния, измръзвания и други.
Източник на инфекцията са тревопасните животни - коне, едър и дребен рогат добитък. Тетаничните бацили са открити в червата на свине и зайци, а също и при човека. Бацилите се отделят във външната среда с изпражненията.
Заразяването при човека става само след попадане на тетаничните спори с частици почва в раната. Заразяване от човек на човек не е установено.
Механизмът на предаване на заразата е покривен - тетанусът е типична ранева инфекция.
Клиничните прояви се характеризират със спазъм на цялата мускулатура и гърчове. Смърта настъпва вседствие парализа на дихателната мускулатура.
Възприемчивостта към тетанус у неимунизирани е голяма. Имунитетът след преболедуване е нетраен.
Необходимостта от имунизация против тетанус е категорична, тъй като това е животозастрашаваща инфекция, а имунизацията намалява в пъти заболеваемостт.
Профилактиката на тетануса се насочва в две главни направления: планова имунопрофилактика на тетануса на подлежащи контингенти и екстрена профилактика при наранявания.
Планова имунопрофилактика на тетануса започва от 2-месечна възраст при децата с ваксината Pentaxim. Тя включва и компоненти против дифтерия, коклюш, полиомиелит и хемофилния бактерий. Ваксината се посравя на 3-ти и 4-ти месец. Следват няколко реимунизации на 24 месеца (1 годинка), на 6-7 години, след това на 11-12 години, на 16-17 години и на 25-25 години. От 45 годишна възраст през всеки 10 години само с тетаничен анатоксин.
При противопоказания от имунизация с ваксина се прилага само тетаничен анатоксин преципитат (ТАП) по следната схема: двукратна апликация по 0,5 ml с интервал 30-40 дни. Реимунизациите са в същите интервали, както при приложението на обикновената ваксина.
Повече информация:
Коментари към Необходимост от имунизация против тетанус МКБ Z23.5
Неви
Преди 5 години,когато ми беше задължителната реимунизация против тетанус,по ред причини я отлагахме и така не ми беше поставена. Тази година настоявах личната да ми я поставят,но тя ми отказа. Аз искам да се имунизирам. Как да процедирам?
Преди 5 години,когато ми беше задължителната реимунизация против тетанус,по ред причини я отлагахме и така не ми беше поставена. Тази година настоявах личната да ми я поставят,но тя ми отказа. Аз искам да се имунизирам. Как да процедирам?