Необходимост от имунизация само против коремен тиф и паратиф МКБ Z23.1
Коремният тиф е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от Salmonella typhi. Протича с висока температура, слабост, стомашни болки, диария, повръщане и понякога обрив. Коремният паратиф протича с почти същата симптоматика,но се причинява от Salmonella paratyphi A,B,C. При неефективно лечение смъртността може да достигне 30%. Част от преболедувалите могат да пренасят заболяването като отделят бактериите в околната среда дори след излекуването си.
Силно ендемични райони за в Южна Америка, Африка и Индийският полуостров. Разпространението е най-вече благодарение на лоши хигиенни условия, навици, санитарни обществени условия, неохранявани добре водоеми и градска канализация. Добре осигурена канализация и поддържане на обществена хигиена са необходими мерки за превенция на коремния тиф. Разпространението на заболяването има при места, където урина или изпражнения от болни хора могат да влязат в контакт с храна или питейна вода.
Освен хигиената е разработена и ваксини срещу коремен тиф. Едната ваксина се състои от инактивирани (убити) бактерии, а другата е жива, атенюирана (отслабени салмонелни бактерии) като тя се приема през устата. Тези ваксини не предпазват от паратиф.
Необходимостта от имунизация само против коремен тиф се препоръчва при:
- пътуващи до такива точки на света, които са ендемични райони,
- хора, които са били в контакт със здрав преносител,
- лаборанти, които работят със салмонелната бактерия.
Ваксините не трябва да се прилага на малки деца (под 2 годишна възраст за убитата ваксина и под 6 години за живата ваксина) или на хора, които имат алергии към някоя от съставките на ваксината. Живата ваксина не трябва да се прилага на хора с проблеми в имунната система.
Трябва да се знае, че ваксината срещу коремен тиф не е 100% ефект и не замества хигиенните правила за превенция.
Повече информация:
Коментари към Необходимост от имунизация само против коремен тиф и паратиф МКБ Z23.1