Специално скринингово изследване, неуточнено МКБ Z13.9
Скрининг е процес на идентифициране на видимо здрави хора, които са развили заболяване без все още да има изява на симптоми. Обикновено скрининговите изследвания обхващат групи, които са с повишен риск за развитие на дадено заболяване поради редица причини. Скринингът обхваща редица изследвания, които са в състояние да идентифицират съответното заболяване, но те не са категорични доказателства за даденото заболяване.
Това от кои тестове се нуждае съответният пациент зависи от редица показатели:
- възраст,
- пол,
- фамилна анамнеза за заболявания в рода,
- вредни навици.
Така например тютюнопушенето може да увеличи в пъти възможността да развиете хроничен бронхит. Разработват се много специални скринингови изследвания за ранно откриване на заболявания, като не всички от тях са достатъчно ефективни. За да бъде едно изследване скринингово е нужно то да е високо информативно, да дава малко грешни положителни или отрицателни резултати, да е достъпно и лесно за изпълнение, както и икономически изгодно.
Широко разпространени са скрининговите тестове за откриване на рак на млечната жлеза, на шийката на матката, на простатата и рака на дебелото черво. Друго скринингово изследване е за откриване на остеопороза.
Остеопорозата е заболяване на костите, при което те стават лесно чупливи и изтънени. Рискови фактори за развитието й са:
- напреднала възраст,
- фамилна анамнеза,
- женски пол,
- прием на някои лекарства,
- жени от европоидната раса,
- остеопения (ниска костна плътност).
Използват се изследвания, които определят плътността на костите чрез двойна рентгенова графия, която сканира таза и гръбначния стълб. Прави се и ултразвук на петната кост. Препоръката за това изследване е да се прилага на жени над 60 години, дори да нямат оплаквания или фамилна анамнеза.
Специални скринингови изследвания, които да отчитат нивата на холестерола в организма биха били много полезни, тъй като хиперхолестеролемията води до патологични състояния, особено на сърцето и кръвоносната система.
Холестеролът е липид, който се съдържа във всички тъкани. Организмът се нуждае от холестерол, за да изгражда клетъчни мембрани, както и за синтез на хормони и други вещества. Високото му количество обаче се отлага в съдовете, води до образуване на плаки и запушва кръвоносните съдове. Високите нива на холестерол могат да се проследят чрез обикновени кръвни изследвания. Обикновено няма симптоми, които да алармират пациента.
Нивата на холестерол се повишават с напредване на възрастта. Предразполагащи фактори са: фамилността и диета богата на мазнини. Откриването на повишени нива на холестерол в кръвта налага ограничаване на приема на повечето храни, богати на мазнини, което може да премахне опасността от сърдечно-съдово заболяване.
Бъбреците са органи, които при някои хронични заболявания също страдат. Такива са например дългогодишна хипертония, захарен диабет, системни заболявания. Това налага периодичен контрол на тяхната функция чрез изследване на урина и търсене с нея на абнормно количество белтък (над 150 мг/24ч).Тези скринингови изследвания обаче обхващат много по-малка популация, тъй като условие за търсене целенасочено е наличие на друго хронично заболяване.
Специалните скринингови изследвания за откриване на заболявания не са достатъчни за поставяне на категорична диагноза, те са насочващи и алармират за патологично състояние. Някои от тях дават фалшиво положителни и отрицателни резултати.
Коментари към Специално скринингово изследване, неуточнено МКБ Z13.9