Специално скринингово изследване за откриване на други уточнени болести и състояния МКБ Z13.8
Скрининговите методи се използват за откриване на болестта в такъв етапна нейното развитие, което е още асимтпоматично, като това позволява достатъчно време да бъде уточнена неговият произход и ефективно и успешно лечение. Целта на скрининга е вторична превенция. Обикновено скрининговите програми се прилагат при хора, подложени на много рискови фактори за развитие на даденото заболяване.
Специално скринингово изследване за откриване на заболявания на щитовидната жлеза би бил полезен, тъй като често се наблюдават патологични състояния при нея и едно ранно диагностицирано заболяване би довело до по-бързо и ефективно излекуване.
Заболяванията на щитовидната жлеза са често срещани в световен мащаб (около 15 млн. заболели за година в САЩ). Заболявания на щитовидната жлеза, които се срещат най-често в практиката - хипер и хипофункция на жлезата, автоимунен тиреоидит, други възпалителни заболявания на жлезата.
Въпреки това няма въведен тест за скрининг на заболяванията на щитовидната жлеза. Това, което се прилага в практиката днес е да се изследват хормоните й при пациенти с висок риск. Това са по-често жени с генетична предразположеност в ендемични райони. Тестът се състои в измерване на нивата на тиреотропния релизинг хормон (TSH) в серума на жени, а понякога с прибавяне в изследването на Т3 и Т4, които са хормони, произведени от щитовидната жлеза.
Добри диагностични качества имат и образните методи за диагностика - ехография на щитовидната жлеза. Пациентите задължително се изследват от лекар за уголемена жлеза, за наличие на възловидни образувания или страствания.
Целта на скринингът е ранна диагностика и ефективно лечение и се прилагат върху лица, които все още нямат разгърната клинична картина на заболяването. Засега обаче се смята, че няма достатъчни категорични доказателства в полза на въвеждането на скрининг за заболявания на щитовидната жлеза.
Хипофизната жлеза произвежда хормони, които влияят върху всички органи и системи в организма. Промяна в тяхното количество или ритъм на секретиране води до нарушения във функциите на целия организъм и развитие на заболявания.
Тестовете се състоят в измерване на концентрацията на хормона в кръвта. Трябва да се знае, че повечето хормони имат пик на своето отделяне, именно поради това те се изследват по определено време. Хормоните на хипофизата се изследват само при индикации и клинични признаци за тяхното повишение или липса. Скринингов тест не е въведен.
Зъбите са важна част от естественото хранене. Зъбите страдат във всички възрасти, затова е необходимо да се извършват чести прегледи за откриване на кариеси и пародонтоза, както и за рак на устната кухина, тъй като това са най-честите проблеми, отвеждащи пациентите в стоматологичните кабинети. Преглед на лица, които нямат оплаквания е редно да се извършват на 6-12 месеца, особено в млада възраст, когато развитието на кариес е често.
Едни от основните проблеми се състои в ограничена достъпност - лица с висок риск и изискващи чест скрининг, често са с по-нисък социално-икономически статус. Обикновено това са по-възрастни пациенти.
Скрининговите програми за превенция на проблеми с устната кухина и зъбите би била много полезна за намаляване на оралните заболявания, въпреки това все още не е разпространена практика, дори в развитите страни.
Коментари към Специално скринингово изследване за откриване на други уточнени болести и състояния МКБ Z13.8