Специално скринингово изследване за откриване на болести на сърдечно-съдовата система МКБ Z13.6
Заболяванията на сърдечно-съдовата система са една от водещите причини за смърт в световен мащаб като засяга не само сърцето, но и други органи и системи в организма. Ранно откриване на проблем в сърдечно-съдовата система може да предотврати усложнения като исхемична болест на сърцето, сърдечна недостатъчност, инсулт, бъбречни заболявания, намалява страданието и предпазва от усложнения. Най-висока е честотата на инфаркта на миокарда и инсулт.
Сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ), както и техните усложнения заемат около 36% от всички смъртни случаи. Причините за възникване на сърдечно-съдово заболяване са многобройни. Резултат е от взаимодействието между генетична предиспозиция, стил и начин на живот, фактори на околната среда, възраст, пол, раса.
Въвеждане на специално скринингово изследване за откриване на болести на сърдечно-съдовита система е важен момент в подобряване на прогнозите, намаляване на усложненията и подобряване на качеството на живота. Всяко лице над 18 години трябва периодично да се подлага на скрининг за сърдечно-съдови заболявания, особено ако е подложен на няколко рискови фактора.
Рискови фактори, увеличаващи възможността за развитие на ССЗ са:
1. Нездравословен начин на живот: Тютюнопушене, липса на физическа активност, диета с високо съдържание на мазнини, стрес,
2. Генетична предразположеност: Родители или близки родственици от първа линия със ССЗ,
3. Други заболявания: диабет, дислипидемия (високо съдържания на холестерол и други мастни киселини в кръвта), диабет, бъбречни заболявания, затлъстяване,
4. Възраст, раса, пол.
Оценява се рискът от развитие на ССЗ.
Нисък риск <10% вероятност от развитие на ССЗ в десетгодишен период,
Умерен риск 10-20% от развитие на ССЗ в период от 10 години,
Висок риск >20% от развитие на ССЗ в десетгодишен период.
Превенцията би трябвало да започне в по-ранна възраст, когато действието на вредните фактори е все още ограничено, може да се ограничат и така рискът от развитие на ССЗ в десетгодишен период да спадне в пъти.
Специални скринингови изследвания за откриване на болести на сърдечно-съдовата система са:
- Измерване на обиколката на корема, измерване на BMI (Индекс на телесна маса) при пациенти с наднормено тегло. При жените обиколката на талията трябва да се поддържа до 80 см, при мъже до 90 см. Обиколка на талията над тези стойности е рискова за развитие на ССЗ.
- Измерване на кръвно налягане препоръчва се при пациенти над 18 години, тъй като хипертонията показва склонност да се появява и при млади пациенти. Също измерване на кръвно налягане трябва да се осъществява и при пациенти във възраст над 50 години, с данни за други заболявания на съдовете, на бъбреците със захарен диабет, фамилност.
- Електрокардиограма (ЕКГ) се препоръчва при пациенти с данни за високи нива на холестерол в кръвта или асимптоматични хора с високо кръвно налягане, пациенти със затлъстяване, захарен диабет или преживели в миналото съдов инцидент.
- Следене на липидния профил при лица на възраст над 40 години и при лица в по-млада възрастова група пи наличие на рискови фактори или наличие на други заболявания като захарен диабет.
- Необходимо е редовно проследяване при високи нива на холестерола, на кръвното налягане при болни от захарен диабет.
Скринингът е ефикасен метод за превенция на усложненията при ССЗ, подобряване на качеството на живота и по-добра прогноза.
Коментари към Специално скринингово изследване за откриване на болести на сърдечно-съдовата система МКБ Z13.6