Специално скринингово изследване за откриване на болести на окото и ухото МКБ Z13.5
Първите скринингови тестове за аномалии на слуховия и зрителния анализатор се извършват още в родилната зала. Те са рутинни и имат ориентиращ характер.
Новороденото бебе се изследва за външни видими аномалии. Обръща се внимание на придатъците на очите - слъзни пътища, на зениците, на тяхната реакция към светлина. Бял зеничен рефлекс може да е резултат на вродена катаракта или на вътреочен тумор, което се наблюдава по-рядко. Ушите също се оглеждат за наличие на дефекти по ушната мида, слуховия канал.
Слухът се тества при раждане и няколко пъти по време на ранното развитие. Много е важен скринингът на слуха и зрението от много ранна детска възраст, тъй като те са важни за нормалното развитие, за социално и образователно развитие. Слухът участва и във формиране на речта.
Малко след като бебето се роди неговите слухови възприятия се тестват, преди още да е напуснало родилната зала. След това се проследява на няколко пъти развитието на слуха в бебето като според неговата възраст се търсят очаквани прояви - реагиране на силни шумове, обръщане на главичка по посока на звука, отговор спрямо звуков сигнал и т.н.
При по-големи деца признаци на възможен проблем със слуха се очакват при следните прояви:
- слушат радио или гледат телевизия с висока сила на звука,
- невнимателни,
- проблеми в училище и липса на концентрация,
- не добро произношение на някои думи.
Очите на новороденото бебе се изследват до 72 час след раждането. Вторият преглед на очите и зреенето се осъществява на шест или осем седмици обикновено от личния лекар. След това на 4-5 години.
Признаци на евентуален проблем на зрението включват някои прояви от страна на детето:
- хаотични движения на очите,
- постоянно търкане на очите,
- зачервяване,
- липса на зрителен контакт.
Ранното проследяване на зрението и слуха на детето позволява при наличен проблем по-ефективно лечение в ранните етапи. Освен това се осъществява и превенция други евентуални проблеми, които могат да настъпят като например неразвиване на речта. В училищна възраст се извършват също тестове за проверка на правилното развитие на зрението и слуха.
Специално скринингово изследване за откриване на откриване на болести на ушите включва отоскопия на външния слухов канал и оглед на тъпанчевата мембрана. Изследване на слуха чрез аудиометрия, която изследва функционалното състояние на слуховия анализатор. Измерва се възприятието, което звукът предизвиква, най-високата и най-ниска звукова граница, която пациентът чува и не предизвиква неприятни усещания. В по-напреднала възраст, дори при липса на симптоми от страна на очите или ушите е добре те да се изследват периодично.
Очните прегледи изследват:
- наличие на проблеми в анатомията на окото,
- изследване на зрителната острота(способността на окото да различава фини детайли, да фокусират предмет на определено разстояние),
- изследване на вътреочното налягане,
- на зрителното поле,
- както и изследване на вътрешните структури на окото (ретина, папилата на зрителния нерв) чрез офталмоскопия,
- очна подвижност, която се определя като пациентът се кара да движи очите си наляво, надясно, нагоре и надолу.
Всички тези тестове дават представа за състоянието на анализаторите, анатомично и функционално състояние. Прегледите могат да открият потенциално лечими състояния, които ако не бъдат лекувани да доведат до слепота или глухота, да открият прояви на системни заболявания, тумори или други.
Коментари към Специално скринингово изследване за откриване на болести на окото и ухото МКБ Z13.5