Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица, обърнали се към здравни служби за медицински преглед и изследване Специално скринингово изследване за откриване на други болести и нарушения Специално скринингово изследване за откриване на психични и поведенчески разстройства

Специално скринингово изследване за откриване на психични и поведенчески разстройства МКБ Z13.3

от 21 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Специално скринингово изследване за откриване на психични и поведенчески разстройства МКБ Z13.3 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Психическите разстройства са психологични модели или аномалии, които биха могли да се отразят върху поведението и които не се считат за нормални. Свързват се със стрес или увреждане. Според СЗО една трета от хората в определен момент от живота си са имали такива оплаквания. Често се срещат депресията, алкохолизмът и умствената изостаналост. При тях се използват и скринингови тестове, поради възможността процесът на развитие да се забави или да се спре.

Депресията се очаква да бъде на второ място след заболяванията на сърдечно-съдовата система, по отношение на инвалидизиране на населението в света до 2020 год.

Депресията е психично разстройство, при което има чувство за меланхолия, тъга, отчаяние, безпомощност, унилост. Може да бъде провокирана от различни фактори - раждане, развод, загуба на близък човек. Депресивното разстройство е свързано с висока степен на множествена заболеваемост, самоубийство, рязко спадане на качеството на живот, загуба на желание за грижи към себе си и семейството.

Депресията е от два до три пъти по-честа при пациенти с хронични заболявания, отколкото при лица в добро физическо здраве. Насърчават се скрининги за депресивни състояния при пациенти с исхемична болест на сърцето (ИБС) и диабет.

Освен заболявания рискови фактори за развитие на клинична депресия е

  • преживяна лична драма,
  • личен или професионален провал и други.

На скрининг трябва да бъдат подложени лица, които са рискови за развитие на депресия, т.е. Специалното скринингово изследване за откриване на депресия обхваща една целева група, а не цялото население. Тестовете се състоят от въпроси за отношението на пациента към себе си и семейството си, за лични мотиви, неуспехи и самооценка. Резултатите от тези тестове не доказват депресия, а показват възможност да има такава. Възможни са и фалшиво положителни или отрицателни резултати при хора с моментни лични неуспехи, което не означа депресивно състояние в клиничен аспект. Задължително скринингът на депресията трябва да бъде безопасен, лесно поносима за пациента поради лабилността им. При данни за възможна депресия е добре пациентът да бъде консултиран с психиатър.

Алкохолизмът е болест, при която човек се намира в състояние на физическа и психическа зависимост от алкохола. Това води до промени в психиката, нарушения в обмяната на веществата, както и увреждане на някои органи и системи. Обикновено алкохолната зависимост възниква за по-дълъг период от време 10-15 години при хора често консумиращ алкохол в по-големи количества. По-голяма е честотата на мъжете, отколкото на жени с алкохолна зависимост.

Специално скринингово изследване за откриване на алкохолизъм са т.нар. анкетни карти, в които пациентът отговаря въпроси за честотата на прием на алкохол, по кое време на денонощието пие, може ли да прекара деня без алкохол.

Примерни анкетни въпроси:

1. Колко често в последната година сте били в състояние да си спомните какво се е случило предната нощ?

2. Наранявал/а ли сте се след прием на алкохол?

3. Близките ви загрижени ли са във връзка с честата алкохолна консумация?

Обикновено въпросниците включват няколко стъпки по тежест на въпросите. Скрининговите тестове са първата точка в превенцията на болестта.

При данни от тестовете, насочващи към алкохолизъм могат да се направят редица лабораторни данни, както и задължителни консултации с психиатър, тъй алкохолизмът е многофакторен проблем с комплексна генеза и специфично лечение.

Диагнозата умствена изостаналост при малките деца често се пропуска. Среща се от 2-3% от населението, по-често при момчета. Най-често се диагностицира до 18 годишна възраст. Колкото по-късно е поставена диагнозата умствено изоставане, толкова по-тежки и необратими са промените.

Може да се определи като познавателна способност, която е значително под средното ниво и значително намалява способността на тези деца да се адаптират в нова и променяща се среда.

Рискови фактори за развитие на умствена недостатъчност:

  • генетична предразположеност,
  • генетични мутации по време на развитие на плода,
  • вредни фактори влияещи върху майката по време на бременността,
  • възраст на родителите, заболявания в периода на новороденото - дифтерия, варицела, морбили, менингит, енцефалит, недохранване на кърмачето или неправилно хранене,
  • някои отравяния (оловни),
  • травми.

 Целта е откриване на генетично засегнати индивиди в първите дни след раждане и предотвратяване пълното развитие на заболяването. В България се провежда масов скрининг за фенилкетонурия (дефект в обмяната на аминокиселина - фенилаланин) и за хипотиреоидизъм.

Специалните скринингови изследвания за откриване на умствена изостаналост за много полезни, тъй като те могат да докажат такава и чрез ефективно лечение да спрат процеса на задълбочаване. Съвременни биохимични методи предлагат скрининг за следните заболявания по време на бременност: болест на Даун, дефекти на невралната тръба и на предна коремна стена. Изследванията се препоръчват на всички бременни жени. За тях изследванията са абсолютно безопасни , както и за плода.

Хората с умствена изостаналост да бъдат самостоятелни в определена степен и водят задоволителен за тях самите живот. От обществена гледна точка обаче те се нуждаят от повече грижи, а продължителността им на живот е скъсена. Специалните скринингови изследвания позволяват ранно откриване на умствена изостаналост, което позволява по-добри резултати при тези деца.

3.7/5 6 оценки

Коментари към Специално скринингово изследване за откриване на психични и поведенчески разстройства МКБ Z13.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Специално скринингово изследване за откриване на психични и поведенчески разстройства МКБ Z13.3
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 09:30
    Коментирайте "Специално скринингово изследване за откриване на психични и поведенчески разстройства МКБ Z13.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 1300 дни, 22 часа и 9 мин.

Диагностични пункции, биопсии, цитологично и хистологично изследване

преди 2353 дни, 16 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 17 часа и 41 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 10 часа и 22 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 17 часа и 14 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 21 дни, 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗАЛПАМ ПЛЮС таблетки 10 мг/2.5 мг/10 мг * 30

МУРАКОЛ ДЖЕНТЪЛ ЪП капсули * 120

ЗАЛПАМ ПЛЮС таблетки 5 мг/1.25 мг/5 мг * 30

ЗАЛПАМ ПЛЮС таблетки 10 мг/2.5 мг/5 мг * 30

ПАРИКС таблетки 20 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival