Специално скринингово изследване за откриване на разстройства на храненето МКБ Z13.2
Хранителните разстройства са свързани с тежки медицински и психиатрични последствия, включително смърт, забавяне на растежа и развитието, остеопороза. Хранителните разстройства са най-честите психични проблеми, които засягат млади жени. Често симптомите в началото са неразкрити от близките и дори от самият болен. Насочващи симптоми за започващ процес са нисък индекс на телесна маса, нарушение в менструалния цикъл, забавен пулс, стомашно-чревни разстройства, промени в съзъбието.
Хранителните разстройства се срещат най-често при млади хора в гимназиална възраст, 10 пъти по-често при жените, отколкото при мъжете.
Най-често срещаните хранителни разстройства са анорексията, булимията, системното преяждане, орторексията (мания за консумиране на здравословна храна).
При млади жени рискът от развитие на анорексия е от 0,5% до 1%, а смъртността се оценява на 4%.Риск за развитие на булимия 2-5%.Въпреки това диетите и постоянният стремеж към отслабване е много по-разпространен и не води до явни хранителни разстройства. Много от подрастващите, които не отговарят на строгите диагностични критерии за хранителни разстройства имат хранителни навици, които също оказват неблагоприятно влияние върху здравето.
Рискови фактори за развитие на хранително разстройство включва:
- занимание с определен тип спорт или дейности насърчаващи придобиване на много слабо тяло: художествена гимнастика, балет, манекенство,
- личностови черти: ниско самочувствие, скриване на негативни емоции, перфекционизъм,
- често хранителни разстройства се откриват при млади жени болни от захарен диабет тип 1,
- някои проучвания посочват и фамилна предразположеност като рисков фактор.
Специални скринингови изследвания за откриване на хранителни разстройства се прилагат на лица във високо рискови категории за хранителни разстройства и трябва да бъдат приложени от личния лекар. В началото на заболяването физическите и лабораторни находки могат да бъдат нормални. Използват се въпросници, които обаче могат да бъдат фалшиво положителни или отрицателни резултати.
Примерни въпроси за скрининг на анорексия и булимия:
1. Колко диети сте опитали през последната година?
2. Мислите ли, че се нуждаете от диета?
3. Доволни ли сте от тялото си?
4. Теглото влияе ли на личната ви самооценка?
Пациентите с хранителни разстройства имат широк обхват от оплаквания, които са неспецифични като замайване, умора, липса на енергия, и не бива да бъдат пренебрегнати. Обикновено семейството забелязва проблема едва когато се наблюдава значителна загуба на тегло. Други симптоми са нарушения в менструалните цикли, гастроезофагеална рефлуксна болест, запек, разстройство, непоносимост на студ, на топлина, изразена нервност, често уриниране. Болните често употребяват лаксативи или диуретици.
Ако данните от анамнезата и въпросникът насочват към хранително разстройство се предприема задълбочено изследване - отново снемане на подробна анамнеза, физикално изследване и лабораторни изследвания. Тенденцията обаче е късно улавяне на заболяването и трудно и не винаги успешно лекуване.
Прогнозата е различна в зависимост от напредналостта на процеса. Пациенти с анорексия имат шест пъти по-висока смъртност от този на връстниците си без анорексия.
Коментари към Специално скринингово изследване за откриване на разстройства на храненето МКБ Z13.2
Viktoriq
Какви изследвания трябва да пусна за хранително разстройство?
Здравейте! Обърнете се към гастроентеролог или психиатър в зависимост от това дали се касае за органичен или психически проблем.