Специално скринингово изследване за откриване на болести на кръвта и кръвотворните органи, и на някои нарушения, включващи имунния механизъм МКБ Z13.0
Кръвта е течна тъкан, циркулираща в организма. Състои се от течна съставка (плазма) и клетки (еритроцити, левкоцити и тромбоцити). Клетките се произвеждат от костният мозък, който е основната еритропоетична тъкан в организма. Здравите хора произвеждат милиони нови клетки всеки час, които постъпват в централното кръвообращение.
Всяка една съставка на кръвта има важни и специфични функции - Еритроцитите (Ер) пренасят кислород от белите дробове до всички тъкани в организма, левкоцитите участват в защитата на организма от бактерии и вируси, а тромбоцитите участват в процесите на кръвосъсирване. Всички тези функции се регулират много внимателно от организма.
Болестите на кръвта и кръвоносната система са голяма група заболявания, класифицирани според това коя структура засягат, какво нарушение предизвикват и каква е причината за това.
По-често срещани заболявания на кръвта:
1. Заболявания, свързани с промени в броя на кръвните клетки, нарушения във функциите им, прекомерно кръвосъсирване, прекалено кървене,
2. Намалено количество доставяне на кислород, поради недостатъчност или неефективен хемоглобин,
3. Злокачествени заболявания на кръвта: левкемии, лимфоми,
4. Нарушения в белия кръвен ред.
Специални скринингови изследвания за откриване на заболявания на кръвоносната система е изследване на кръв от пациент и определяне на някои показатели,които са рутинни в практиката,но и дават необходимата насочваща информация.
Периферната кръвна картина включва следните показатели:
- Изброяване на еритроцити, левкоцити, тромбоцити,
- определяне количеството на хемоглобин,
- определяне на хематокрит,
- скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ),
- среден обем на еритроцитите (MCV),
- средна концентрация на хемоглобина в еритроцитите (MCHC),
- средно съдържание на хемоглобин в един еритроцит (MCH),
- морфология на еритроцитите,
- среден обем на тромбоцитите.
Промените в периферната кръвна картина (ПКК) показват отклонения в редица заболявания, не са достатъчни, за да се постави точна диагноза. Въпреки това са изключително информативни и насочващи.
Друг използван тест е диференциалната кръвна картина (ДКК) за определяне на отделните видове левкоцити, техният брой и процентни съотношения. Това изследване има по-висока диагностична стойност, но въпреки това има малко диагностична стойност само по себе си. ДКК се изследва най-често, заедно с ПКК. Резултатите могат да помогнат за откриване на здравословни проблеми в ранните етапи.
В ДКК се боят и лимфоцитите, които са основни клетки на имунната система. По този начин може да се прецени и активността на имунната система. Тяхното увеличение или намаление в ДКК може да е показател за заболяване извън имунната система или засягащо именно нея. За да бъде определено това е необходимо изследвания на по-високо диагностично ниво: кръвна натривка, където се определя тяхната морфология и нивото на диференциация (при лимфомите лимфоцитите са недиференцирани клетки, които по принцип не се срещат в периферната кръв). Най-голяма диагностична стойност има костномозъчната пункция (миелограма).
Специалните скринингови изследвания за откриване на болести на кръвта и кръвоносната система и на някои нарушения в имунния механизъм са баналните кръвни изследвания ПКК и ДКК, които сами по себе си не дават диагноза, но са много информативни по отношение на откриване на нарушение. Те са лесно приложими, нямат странични реакции и са евтини изследвания.
Коментари към Специално скринингово изследване за откриване на болести на кръвта и кръвотворните органи, и на някои нарушения, включващи имунния механизъм МКБ Z13.0